Kemik Erimesine Karşı Neler Yemeli? Nelerden Uzak Durulmalı?

Kemik erimesi, kemik miktarındaki azalma ve kalitesindeki bozulma nedeni ile kemiklerin zayıflaması ve kırılmaya çok yatkın bir hale gelmesidir.

Kemik erimesi, genetik olabileceği gibi, ilerleyen yaş, kötü beslenme, hareketsiz yaşam, aşırı alkol ve sigara, kadınlarda menopoz dönemi gibi nedenler kemik erimesini oluşturan sebeplerdir.

Aslında, kemik erimesinden korunmak için, daha kemik erimesi oluşmadan dengeli ve düzenli beslenmek doğru olandır. Ancak, kemik erimesi oluşmuş ise, bu kişilerin de buna uygun beslenmeleri ve kemik erimesinin ilerlemesine engel olmaları doğru karar olacaktır.

Bu nedenle, şimdi, sizlere önereceğimiz bu faydalı besinler,

sadece, kemik erimesi olan kişiler için değil, hayatın her döneminde herkes için, belli oranlarda tüketilmesi gereken besinlerdir.

Kemik erimesini önleyen ve tedavi eden besinler :

* Kemikler için en önemli mineral kalsiyumdur. Bu nedenle kemik erimesinden koruyan en önemli besinler, süt ve süt ürünleridir. Günde 2 bardak kadar süt veya yoğurt tüketilmesi faydalıdır. Peynir ve diğer süt ürünleri de kalsiyumca zengindir.

* Yeşil yapraklı sebzeler kalsiyumca zengindir. Yeşil sebzeler ve meyveler bol tüketilmelidir. Kıvırcık, lahana, ıspanak, brokoli gibi…

kemik-erimesi1* Kuru baklagiller, fasulyeler ve bezelye gibi.

* Haftada bir iki gün balık tüketilmesi önerilir. İstiridye, karides gibi deniz ürünleri de kalsiyumdan zengin besinlerdir.

* Kuruyemiş, badem, ceviz

* Yumurta sarısı, vitamin D kaynağıdır.

* Tahıllar

Kemik erimesini engellemek için uzak durulması gereken besinler :

* Çay ve kahve gibi kafein içeren içecekler, aşırı tüketilmemelidir.

* Aşırı protein (et) alımı da kemik erimesini arttırır. Bunun nedeni fazla potein alımıyla vücuda fazla miktarda fosfor girmesidir, alınan fazla miktarda fosfor kalsiyumundan faydalanmamızı engeller.

* Fazla sodyum (tuz) içeren besinlerden kaçınmak gerekir. Sodyumun fazla alınması idrarla kalsiyum kaybını azaltır. Bu nedenle turşu, konserve gibi aşırı tuz içeren yiyeceklerden kaçınmak gerekir.

* Fazla yağlı beslenmemek gerekir.                                                                                                – Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır.

(Visited 115 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 7 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.