Kategoriler

Kemik Erimesini Önleyen Tavsiyeler

Normal olarak yaş ilerlediğinde bütün dokularda ve organlarda gelişen eskime süreci, kemikler için de geçerlidir. Yani kemikler de yaşlanır.

Kemik erimesi de, kemiklerin zaman içerisinde zayıflaması ve kırılmasına neden olan bir hastalıktır. Orta yaşı geçince kadın, erkek ayırt etmeden herkeste kemik kütlesinde bir azalma görülür ve kemiğin yapısı bozulur, kemikler delikli hale gelir. Bu duruma tıp dilinde osteoporoz denir.

Özellikle; kadınlarda menopoz döneminden sonra kemik kaybı daha da  hızlanır. Ayrıca; omurgada kemik erimesine bağlı çökmelerde de boy kısalması ve sırtta kamburluk gelişebilir. Tüm bunlar oluşuncaya kadar da herhangi bir belirti ve ağrı olmaz.

Yalnız; içinde bulunduğumuz çevresel koşullar ve beslenme alışkanlıkları ile bu hastalık, daha erken yaşlarda ve daha sık görülmeye başlanmıştır.

Peki bu konuda ne yapabiliriz, hiç düşündünüz mü? Bu süreci nasıl frenleriz, nasıl geciktirebiliriz?

Şimdi; yaşantımızda ve beslenme alışkanlıklarında neler yapabiliriz. Bunları şöyle gözden geçirelim ne dersiniz.

Kemik erimesini frenlemek için;

Gazlı içeceklerden uzak durun. Her türlü şekerli ve gazlı içecekler kemiklerdeki kalsiyumu çeker. Bu tür içeceklerde bulunan fosforik asit kemiklerdeki mineral yoğunluğunu düşürür.

Özellikle, genç yaşlardan itibaren bu içecekleri tüketme alışkanlığı, ileriki yıllarda kemik sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir.

Bu nedenle, susuzluğunuzu gidermek için kemiklerinizdeki kalsiyumu almayan, tam aksine onlara kalsiyum katan içecekler tercih edin. Su, süt, ayran gibi. Bu içecekler hem susuzluğunuzu, hem de az da olsa kalsiyum ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Şekersiz siyah çay ve bitki çayları da makul miktarda içildiği sürece faydalıdır.

chia-tohumuMide asidini baskılamayın. Pek çok kişi reflü ve mide ekşimesi sorunları için asit giderici ilaçlar kullanır. Ancak; mide asidi, kalsiyum, magnezyum ve çinko gibi minerallerin emilimi açısından çok gereklidir. Bu nedenle, mide asidini baskılamak kemik erimesi riskini artırır.

Reflü ilaçları, mide asidi baskılar ve kısa vadeli çözüm sağlar. Ancak; bu ilaçları almak yerine, taze, organik, mevsimine göre sebze ve meyveler tüketebilirsiniz. Hatta; yemeklerden önce bir bardak suya bir çay kaşığı organik elma sirkesi karıştırıp içebilirsiniz de.

Ayrıca bir çay kaşığı kuru çiya tohumu yemek de mide asidini doğal yollarla bastırma yöntemidir.

Kafeini azaltın. Kafein doğal bir söktürücüdür ve siz tuvalete gittikçe vücudun ihtiyaç duyduğu mineraller de idrar yoluyla atılır.

Günde 2-3 bardak kahvenin zararı olmasa da daha fazlası zararlı olabilir. Her bir kupa kahve ile yaklaşık 10 mg kalsiyum kaybedilir.

Bu nedenle, kahve ve diğer kafeinli içecekleri tüketecekseniz, günlük diyetinizde bu kaybı telafi edecek biçimde kalsiyum almaya özen gösterin.

Güneşlenin. Kemik erimesinden korunmak için, D vitamini seviyenizin yüksek olması gerekir. D vitamini,  vücudun kalsiyum alarak kemikleri güçlendirmesini sağlar. D vitamini almanın en doğal yollarından biri hiç şüphesiz güneşe çıkmaktır.

Güneşin yakıcı olmadığı bahar aylarında 15-20 dakikalık yürüyüşler yapmak D vitamini almanızı sağlayacaktır.

Güneş ışınlarının güçsüz olduğu yerlerde, D vitamini yönünden zengin gıdalar tüketmek veya D vitamini desteği almak da işe yarıyacaktır.

Tüm bu önlemlerin yanı sıra Dr. Ümit Aktaş’ın verdiği kalsiyum kürünü uygulayarak da kemik erimesinden korunabilirsiniz.

* 5 adet organik yumurta kabuğunu yıkayın ve döverek parçalayın.

* Cam bir kavanoza aldığınız yumurta kabuklarının üzerine 6 adet limonun suyu ve 2 adet limon kabuğu rendeleyin.

* Kavanozun ağzını tülbentle kapayarak serin ve loş bir yerde kabuklar eriyene dek yani yaklaşık bir hafta bekleyin.

* Daha sonra içine 2 yemek kaşığı organik bal ekleyin ve karışımı koyu cam bir şişeye alın.

* Bu karışımı her yemekten sonra 1 çay kaşığı tüketin.

(Visited 4 times, 1 visits today)

YORUMLAR