Kilo Almadan Sağlıklı Bir Şekilde Nasıl Oruç Tutulur?

Sıcak ve uzun ramazan günlerinde hem sağlığı, hem de kiloyu dengede tutmak için sahur ve iftar yemeklerine dikkat etmek gerekir.

Öncelikle, sıcakta, vücudun su dengesini korumak gerekir. Bunun için, su gereksinimini olabildiğinde aza indirecek gıdalar tercih edilmeli.

Hem sahur, hem iftar yemekleri normal öğünlere göre daha çeşitli, daha zengin olarak hazırlanıyor, beslenme alışkanlıkları değişiyor.

Öğün sayasının ikiye düşmesi ve bol çeşit, zaman zaman sindirim zorlukları, mide ve bağırsaklarda aşırı gaz birikimi ve ani tansiyon yükselmesi gibi rahatsızlıkların yaşanmasına neden olabiliyor.

Özellikle bu dönemde tüketilen hamurlu tatlılar, pideler, börekler ve yüksek kalorili besinler kilo da yapabiliyor.

Sahurda sadece su içerek niyetlenmek veya yatmadan önce yemek yemek son derece sakıncalıdır. Çünkü bu şekilde beslenme açlığı daha da uzatacaktır. Buda açlık kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine ve günün huzursuz geçmesine neden olacaktır.

Bu durumun aksine eğer, sahur öğünü, ağır yemeklerden oluşursa, gece metabolizma hızı düştüğü için, yemeklerin yağa dönüşme hızı yükselecek ve kilo alma hızı artacaktır.

Bu nedenle, sahura mutlaka kalkılmalı. Sahurda, ya hafif bir kahvaltı yapılmalı, ya da, çorba, veya zeytinyağlı yemeklerden oluşan bir öğün şekli tercih edilmelidir. Bu arada gün içersinde çok sıvı kaybedildiği için sıvı dengesini korumak için bol su içilmelidir.

Günün ilk öğünü olan iftar, bir çorba ile açılmalı. Bir süre ara verildikten sonra yemeğe geçilmelidir. İftara peynir, zeytin gibi basit yiyeceklerle başlanarak, normal yemeğe bir süre sonra geçilmesi daha doğrudur.

Başlangıç için beyne doygunluk hissi veren çorba en uygun yiyecektir. Oruç süresince, midenin uzun süre boş kalmasından sonra bir anda çok yiyecek tüketilmesi, mide ve kalp sorunları ortaya çıkabilmektedir.

Bunu önlemek için, iftarda, yavaş yavaş ve az miktarda yemek yenilmelidir. Dengeli olmak kaydı ile, iftar ile sahur arasına da mutlaka bir ara öğün eklenmelidir.

Sağlık ve kilo sorunu yaşamamak için, ramazanda, diğer zamanlarda olduğu gibi üç öğün alışkanlığına uygun olacak şekilde yemek yenilmelidir.

“Ramazan Diyeti” bu konumuz için tıklayınız.

“Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Vermek için Ne Yapmalı?” bu konumuz için tıklayınız.

 

(Visited 23 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.