Kilo Vermek İstenirken Yapılan Hatalar

Kilo vermek için yapılabilecek her şeyi yaptığınıza inanıyorsunuz ve buna rağmen bir türlü kilo veremiyorsanız;

mutlaka bir yerlerde yanlış veya eksik yaptığınız  bir şeyler var demektir.

Şimdi bu yanlış  ve eksik yapılanların neler olduğunu değerlendirelim.

Kilo Vermeyi Engelleyen Hatalar :

Öğün atlamak : Öğün atlamak diyette yapılabilecek en büyük hatalardan birisidir. Bir öğün yiyip bir öğün yenilmediğinde ya da günde tek öğün beslenildiğinde vücut, alınan her besini değerlendirecek ve depolayacaktır. Bu yüzden öğün atlamak kesin ve net kilo nedenidir. Özellikle de kahvaltı yapmak çok önemli.

Hızlı yemek yemek : Yemekler hızlı yenildiğinde, beynin 20 dakikada aldığı doyma sinyali dolana kadar, çok fazla yemek yemiş olursunuz.  Bu da, daha fazla ve gereksiz kalori demektir. Dolayısıyla da kilo artışı demektir.

Hormonlu besinler : Diyetin en vazgeçilmezleri olan sebze ve meyveler, çok masum gibi görünse de, hormonlu üretim onları diyet düşmanı haline getirebilir. Bu yüzden olabildiğince organik ürünleri seçmeye özen gösterilmesi gerekir.

Su içmemek : Su içmek sadece diyette değil, normal hayatta da sağlık için çok önemlidir. Diyetle birlikte gerektiği kadar su içerseniz, daha hızlı ve kolay kilo vermiş olursunuz. Alınan besinlerin yağı, su ile birlikte karışarak idrar olarak dışarı atılır.

Hareketsiz yaşam tarzı : Televizyon ya da internet başında fazla zaman geçirmek,  anlamadan daha fazla yemek yedirebilir. Ayrıca aşırı hareketsizliğe de yol açabileceğinden vücut enerji harcayamaz ve yağlanmaya başlar. Çalışırken sürekli oturmakta, hareketsiz yaşam tarzı sayılır ve kilo aldırır.

Uyku düzensizliği : Gerektiğinden daha az ya da daha çok uyunduğunda diyet yapsanız bile, kilo veremezsiniz. Vücut dinlenmeye ihtiyaç duyar. Çünkü, dinlenilmediğinde, metabolizma yavaşlayacaktır. Metabolizmanın yavaşlaması da, enerjinin yakılmamasına neden olacağı için kiloya dönüşür.

Depresyon ve stres : Maalesef depresyon ve stresli hayat tarzı, bazen, mutluluğun yemekte aranmasına neden olabiliyor. Acıkmayı beklemeden ve anlık zevkler için alınan besinler ve bu besinlerin fazlalığı kaçınılmaz kilo nedenidir.

Daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Sitemizde yer alan konularımızdan,

“Sağlıklı Zayıflama Diyeti Nasıl Olmalı?” bu konumuz için tıklayabilirsiniz.

“Neden Kilo Veremeyiz? Kilo Vermeyi Engelleyen Nedenler” bu konumuz için tıklayınız.

(Visited 24 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 4 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.