Kilo Vermeyi Kolaylaştıran, Doğru Beslenme Önerileri

Fazla kilolarından şikayetçi olup, zayıflamak isteyen insanların, bunun öncelikle yeme bozukluğundan ve hareketsiz yaşamdan kaynaklandığını bilmeleri gerekir.

Birkaç haftalık diyetlerin yerine, ömürleri boyunca sürecek bir yemek yeme düzeni içerisine girmeleri gerektiğinin farkında olmaları gerekir.

Zayıflamak veya kilo vermek için kararlılık ve kurallara uymak bir zorunluluktur.

Beslenmeme esasına dayanan ve yağları değil, su kaybetmenizi sağlayan diyetlerden de uzak durmak gerekir.

Doğru bir zayıflama programı için, aşağıda bahsettiğimiz beslenme kuralları, bir yaşam biçimi haline getirilmeli.

İşte Kilo Vermek için Doğru Beslenme Önerileri :

* Diyet geçici, ancak, sağlıklı beslenme kalıcıdır. Yıllar boyunca alınan yağları bir iki günlük diyetlerle vermek ne yazık ki hayaldir. Doğru bir beslenme programı planlanmalı ve bu programa kararlılıkla uyulmalıdır.

* Alışkanlıklarınızı değiştirin. Yemeklerden önce kazınan midenizi sakinleştirmek için, yüksek yağ ve kalori içeren hamur işleri, atıştırmalıklar, çikolata ve tatlılar yerine, önceden hazırlanmış ve kesilmiş çiğ sebzeler, (mesela, havuç) hem sağlıklı, hem düşük kalorili bir çözümdür.

* Sağlıklı bir salata yemeğe başlangıç için idealdir. Bol lifli sebzelerle hazırlanan bir salata hem çok miktarda yemek tüketilmesini önler, hem sindirimi kolay ve yağsızdır.

* Yenilen toplam yemek miktarının 5/4 ünü tüketmek görünürde az, ancak, toplamda büyük bir katkıdır.

* Yağ çeşitlerini bol bol kullanmak yerine, doğal yağ içeren besinleri yemek ve salatalarda kullanmak büyük avantaj sağlayacaktır. Susam, ceviz, zeytin gibi yiyecekler yağ içerir ve lezzetlidir. Bir tariften çıkarılan 1 kaşık yağ 120 kalori almamızı engeller.

* Televizyonun önü yemek yemek ya da atıştırmak için en kötü yerdir. İzlediğimiz programa dalarak bilinçsizce yememize neden olur.

* Kızarmış et, tavuk gibi yemeklerin üzerine mayonez dökmek rejimin katlidir. Mayonez yerine hardal kullanabilirsiniz.

* Besinler yağsız da kızartılabilir.

* Salamura halde hazırlanmış mantar, enginar ya da diğer besinler sirke ilavesi ile muhteşem birer diyet yemeğidir.

* Çorba kilo vermek için ideal bir besindir.

* İşleme tabi tutulmamış tahıllarla yapılan ekmek ve hamur işleri işlenmiş tahıllarla yapılan benzerlerine göre yarı yarıya daha az kaloriye sahiptir. Tahılları doğal yollarla öğütüp hamur işi ve ekmeklerde bunları kullanmak faydalıdır.

* Dışarıda yenilen yemekler nerden geldiği belli olmayan onlarca kilo demektir. Dışarıda hazırlanan yemeklerde yağ, soslar son derece fazladır. Bu hesaplayamayacağımız kadar çok kaloriyi bizimle birlikte eve getirir.

* Evde hazırlanan tüm yemeklerde tereyağ yada margarin yerine, sıvıyağ kullanmak, günlük kullandığımız yağın %25 ini kurtaracaktır.

“Kilo Vermeyi Kolaşlaştıran Tavsiyeler” bu konumuz için tıklayınız.

“Sağlıklı Zayıflamanın Püf Noktaları” bu konumuz için tıklayınız.

(Visited 25 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.