Kimler D Vitamini Takviyesi Almalı?

D vitamini, kalsiyum emilimini artırması nedeniyle bebeklik döneminden itibaren çocuklarda kemik gelişimini desteklediği, yaşın ilerlemesiyle birlikte kemik erimesi olarak bildiğimiz osteoporoz hastalığının da önlenmesinde önemli bir yeri olduğu bilinen bir gerçektir.

D vitaminin önemi tabi ki bu kadarla sınırlı değil. Kemik ve kas dokusu dışında, bağışıklık sistemi, sinir sistemi, prostat ve meme gibi değişik dokular üzerinde de etkisi olduğu  bilinmektedir.

Ülkemizde her 10 kişinin 7’sinde D vitamini eksikliği olduğu belirtilmektedir.

Sadece kan tahlili sonucu ölçülebilen;

D vitamininin, normal düzeyinin 40 ng/ml olduğu, eğer 25 ng/ml’den düşük ise “D vitamini yetersizliği”, 10 ng/ml’in altında ise “D vitamini eksikliği” olduğu kabul edilmektedir.

Günlük D vitamini ihtiyacını karşılamak için, çocuk veya yetişkinlerin;

* Her gün güneş ışınlarının dik geldiği öğlen saatlerinde 20 -25 dakika, güneş kremi kullanmadan cildin doğrudan güneş görmesi,
* D vitamini açısından zengin gıdalarla beslenmesi,
* D vitamini içerikli takviye edici gıdaların tüketimi tavsiye edilmektedir. Doğal D vitamini içerikli balık yağları, günlük D vitamini ihtiyacını karşılamak için ideal bir kaynaktır.

emzirmeD vitamininin önemini ve en iyi şekilde D vitamini alımını anlattıktan sonra gelelim asıl konumuza. Bazı kişilerin bazı dönemlerde mutlaka D vitamini takviyesi almaları gerekir, Peki; mutlaka D vitamini takviyesi alması gereken kişiler kimler olabilir, hiç düşündünüz mü? Şimdi bu kişilerin kimler olduğunu sizlere aktaralım.

D Vitamini takviyesi alması gerekenler :

* Yeni doğmuş bebekler ve küçük çocuklar: 1 haftalıktan itibaren en az 1 yaşına kadar, tercihen 3 yaşına kadar günde 400 IU D vitamini uygulanması önerilmektedir.

* Ergenlik dönemindeki çocuklar,
* Gebeler ve emziren anneler,
* Alerjisi olan çocuklar ve yetişkinler,
* Astımı olan çocuklar ve yetişkinler,
* Sürekli kemik ağrısı yaşayanlar,
* Güneş görmeyenler,
* Bağırsaklarında emilim problemi yaşayanlar,
* Karaciğer hastalığı olanlar,
* Böbrek hastalığı olanlar,
* Kemik erimesi olanlar,
50 yaşın üzerindekiler.

(Visited 34 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 8 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.