Kırışıklık Önleyici Yiyecekler

Beslenme ve kırışıklık oluşumu arasında inanılmaz bir bağlantı vardır. Şeker, beyaz un, makarna, patates gibi kan şekerinin hızlı yükselmesine sebep olan basit karbonhidratlar yaşlanma sürecini hızlandırmaktadır.

Özellikle şeker ve şekere dönüşümü daha kolay olan besinler cilt yaşlanmasını sağlayan en büyük düşmanlardır. Kandaki şeker miktarı arttıkça, yaşlanma hızı da artmaktadır.

Uzun seneler karbonhidratlı ve şekerli besinleri tüketen kişilerde kolajen adı verilen ve cildin elastikiyetini ve de gerginliğini sağlayan maddeler olumsuz yönde etkilenir.

Cilt, elastikiyetini kaybeder, şeker moleküllerinin kolajene bağlandığı bölgelerde kırışıklar meydana gelir. Kan şekeri yükseldiğinde, vücutta serbest radikallerin sayısı artmaktadır.

Beslenmenin yaşlanmaya karşı en güçlü silah olduğunu unutmayarak, şimdi, size önereceğimiz yiyecekler sayesinde cildinizi daha genç gösterebilirsiniz.

Kırışıklıkları Önlemek için Neler Yemeli? Nelerden Uzak Durulmalı?

* Hücrelerin bozulması ve vücudun onarma işlemi için, yüksek kaliteli protein içeren, balık/tavuk/hindi tüketilmesi gerekir. (yağsız kırmızı et, bu guruba girmiyor)

* Doymuş yağlardan uzak durulmalı (margarin, tereyağı) ve doymamış yağlar (zeytinyağı, kanola, soya, mısırözü) tercih edilmelidir.

* Genç görünmek için, yüksek glisemik yüklü karbonhidrat olan, sofra şekeri, bal, pekmez, çikolata, mısır, makarna, pilav ve ekmek gibi yiyeceklerden uzak durulmalı. Bunların yerine kan şekerini yavaş yükseltip insülini az uyaran kompleks karbonhidratlar tercih edilmelidir.

* Yeşil ve turuncu renkli sebzeler vücudun A Vitamini seviyesini yükseltmekte, böylece, cilt hücreleri güçlenerek, tenimiz daha canlı ve parlak olmaktadır.

* Somon, beyaz etli balık, kabuklu deniz ürünleri, tavuk, hindi, ıspanak, kuşkonmaz, lahana, sarımsak, brokoli, karnabahar, rezene, yulaf, tüm baklagiller, arpa, esmer buğday, zeytinyağı, yumurta, az yağlı süt, ceviz, fındık, badem, fıstık gibi sert kabuklular ile kiraz, yeşil elma, kavun, vişne, greyfurt, armut, erik, şeftali, avokado ve portakal gibi meyveler, kırışık önleyici yiyeceklerdir.

* Soya fasulyesi ve yer elması da içerdiği bitkisel östrojen sayesinde cilde parlaklık vermekte ve cildin gerginliğini sağlamaktadır.

* Omega-3 için, yağlı balıklar (somon, ton, uskumru), ceviz, badem, soya filizi, kuru fasulye, soya fasulyesi, nohut, keten tohumu ve yeşil yapraklı sebzeler tercih edilmelidir.

* Besinlerin hücrelere taşınmasını, atıkların da hücrelerden dışarıya çıkışını sağlaması için, her gün mutlaka 8-12 bardak su içilmelidir.

* Serbest radikallere karşı, önemli hücre koruyucu maddeler içerdiği için, yeşil çay içilmelidir.

* Yeterli uykuyu almak için, 7-8 saat uyunmalıdır.

* Sigara ve alkolden mutlaka uzak durulmalıdır.

“Cildimiz, Neden Yaşlanır? Neden Kırışır? Neden Sarkar? Neden Gevşer?” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

“Kırışıklıkları Gideren Maske Tarifleri” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

(Visited 542 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.