Kategoriler

Kış Aylarında Bağışıklığı Güçlendirmek için Neler Yemeliyiz?

Vücudumuzda savaşçı hücrelerden oluşmuş bir savunma mekanizması vardır ve bu bizim bağışıklık sistemimizdir. Bağışıklık sistemimiz, kanser gibi hızla ilerleyen hastalıklar da dâhil olmak üzere bulaşıcı hastalıklardan, bakterilerden, virüslerden bizi korur.

Ancak; bu durum bağışıklık sistemimizin güçlü ve sağlıklı olmasına bağlıdır.

İşte; bu yüzden soğuk kış aylarında, hastalıklara karşı vücudumuzda koruyucu kalkan görevi gören bağışıklık sistemimize daha fazla özen göstermeli ve güçlenmesi için de sağlıklı ve dengeli beslenme planı uygulamalıyız.

Özellikle; kış aylarında bol vitamin ve mineral deposu meyve ve sebzeler, bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olur, diyor ve kış aylarında bağışıklığı güçlü tutmak için neler yemeliyiz, bunları aktarmak isteriz.

Hastalıklardan korunmak ve bağışıklığı güçlendirmek için;

* Kış aylarında özellikle A, C, B6, E vitamini ile çinko ve selenyum minarelleri açısından zengin besinler tüketilmesi gerekir. Bu besinlerin başında brokoli, llahana, karnabahar, havuç, marul, roka, sarımsak, soğan gelir. Meyve olarak ise mandalin ve portakal ile kivi, elma gibi meyveler tüketilmesi gerekir.

kıs-meyve-sebze* Diğer yandan kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendiren besinler içerisinde en önemlilerinden kuru baklagiller yeşil mercimek, nohut veya kuru fasulye şeklinde tüketilebilir.

* Kış aylarında daha yağlı yiyeceklerin tüketilmesi bağışıklığın güçlenmesini sağladığı için zeytinyağı ve diğer sıvı yağlar kontrollü miktarlarda tüketilmesi gerekir. Ancak; tereyağı ile margarin tüketimi bağışıklığı güçlendirmediği gibi tam tersi etki de gösterebilir.

* Süt, kefir, ayran ve yoğurt gibi süt ürünleri ile hayvansal besinler vücut direncini artırdığı için yorgunluğun azalmasını sağlar.

* Haftada en az 3 gün balık yemeleri tüketilmesi kış aylarını hastalıksız bir şekilde atlatmanızı sağlar.

* Yeşil yapraklı sebzelerden ıspanak, semizotu, dereotu, pazı ve nane içerdikleri A, C ve E vitaminlerinden dolayı kuvvetli bir bağışıklık koruyucusu görevini üstlenirler.

* Omega-3 kaynağı olarak balığın yanı sıra düzenli olarak ceviz tüketilmesi vücutta antioksidan içeriğinin artmasını sağladığı için faydalıdır.

* Her gün en az 1 elma 1 mandalina ve 1 portakal tüketimin yapılması vücutta gerekli olan enerjiyi sağlama ve bağışıklık sistemini güçlendirme için gereklidir.

(Visited 17 times, 1 visits today)

YORUMLAR