Kış Hastalıklarını Geçiren Ev Yapımı Reçeteler

Soğukların artması ile birlikte, soğuk algınlığı, nezle, grip gibi bulaşıcı hastalıklar kendini hemen gösterir. Çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olanlar da hemen etkilenir.

Belirtiler malum, burnun akması veya tıkanıklık, hapşırma, boğazda yanma veya ağrı, öksürük v.s. sıkıntılar.

Bulaşıcı hastalıklar kapalı ve kalabalık yerlerde hızla yayılır. Virüsler, mikrobun bulaştığı yerlerde yani, kapı kolu, telefon gibi yerlerde daha çok bulunurlar. Virüslerin bulaşmaması için bu gibi yerlere temas edildikten sonra, eller sabunlu su ile yıkanmalıdır.

Uzmanlar, bulaşıcı hastalıklar için sık sık ellerin yıkanmasını, su ve bitki çayları başta olmak üzere bol bol sıvı tüketmeyi de öneriyorlar. Ayrıca, istirahat etmek, stresten uzak durmakta gerekli.

Rahatsızlık veren burun tıkanıklığı için, sprey veya burun damlaları, öksürük ve baş ağrısı için de ilaçlar kullanılabilir.

Ancak, bu makalemizde kış hastalıklarına karşı doğal malzemelerle hazırlanan ev yapımı reçetelerden bahsetmek istiyoruz.

Kış Hastalıkları için Ev Yapımı Doğal Reçeteler

Nezle için :

* Geniş bir kaseye kaynar su dökün ve birkaç poşet papatya çayını veya bir avuç dolusu kuru papatyayı suya atın. Başınızı kasenin üzerine eğip büyük bir havlu ile örtün. Papatya buğusunu 5 dakika kadar içinize çekin. Ardından kalın kıyafetler giyin ve hemen yatın.

* Bir diğer yöntem de, deniz tuzu ile yapılan ayak banyosu. Sıcak suya 2 çorba kaşığı deniz tuzu atın ve ayaklarınızı 10 dakika içinde bekletin. İşlemin ardından ayaklarınızı kurulayın ve kalın çoraplar giyin.

Ses kısıklığı ve boğaz ağrısı için :

* Günde birkaç kez tuzlu su ile gargara yapın. Bunun için ılık suya bir tatlı kaşığı tuz karıştırın. Adaçayı gargarası ile de ses kısıklığı ve boğaz ağrınızı giderebilirsiniz.

* Şiddetli boğaz ağrısında, iki diş sarmısağı soyup sağ ve sol yanağınıza yerleştirin. Bir saat bekletip ardından ağzınızdan çıkarın.

Öksürük için :

* Ballı süt öksürüğü kesen denenmiş bir yöntemdir.

* Ev yapımı öksürük şurubu yapmak için; büyük bir soğanı küçük küpler halinde doğrayıp yarım litre su ve 100 gram kızamık şekeri ile birlikte kısık ateşte kaynatın. Hazırladığınız şurubu bir süzgeçten geçirin. Günde birkaç kez kaşık kaşık için.

Ev yapımı öksürük şurubu buzdolabında 1 – 2 gün dayanabilir.

“Şiddetli Öksürük ve Balgamdan Kurtulmak için Kolay Ev Tedavisi” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

“Grip için Oldukça Etkili Bitkisel Reçeteler” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

(Visited 65 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 8 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.