Kolajen Arttırıcı Besinler Nelerdir?

Kolajeni genel olarak tanımlamak gerekirse; vücut dokularını bir arada tutan proteindir diyebiliriz.

Bağ dokusuna ve kaslara esneklik veren, kırışıklık oluşumunu engelleyen, ciltte meydana gelen çatlakları azaltan, saç ve tırnakları güçlendiren, kemik yoğunluğunu artıran, damar çeperlerindeki yağ tabakasını azaltan, bağırsaklarda meydana gelen yaraların iyileşmesini sağlayan ve korneanın güçlenmesini sağlayan kolajen, vücudumuz için çok önemlidir.

Hal böyle olunca; vücudumuzda bulunan kolajen bize her zaman lazım olup kolajen seviyemizi hep yüksek tutmamızda fayda var diyoruz.

Kolajen nereden elde edilir denildiği zaman da aklınıza ilk olarak doğal yiyecek ve içecekler gelmelidir. Kolajen içeren ilaçlar aracılığıyla gereksinim duyulan kolajenin alınması mümkün olsa da doğal yoldan temin etmek ilk tercihimiz olmalıdır.

Kolajen arttırıcı besinler denildiği zaman da akla ilk olarak omega-3 açısından zengin besinler, antioksidan bakımından zengin yiyecekler ve c vitamini bakımından zengin gıdalar gelmelidir.

kolajen6Eğer kolajen üretiminin durma noktasına gelmiş olmasından dolayı sağlık sorunlarımız var ise bu besinleri tüketerek ihtiyacınız olan kolajeni alabilirsiniz.

İşte kolajen artırıcı besinler;

* Sığır eti, tavuk, keçi ve öküz gibi hayvanlar vücuda ek kolajen takviyesi sağlar. Özellikle hayvanın sakatatı en zengin kolajen kaynağıdır.

* Balık protein kaynağı olarak düşük olsa da içerdiği omega-3 yağ asitleri hücrelerin zar yapısını korur ve deforme olmalarını engeller. Aynı zamanda oluşma ihtimali olan iltihaplanmayı azaltır.

* Antioksidan içerikli kırmızı meyveler de kolajen miktarı bakımından oldukça zengindir. Bu meyveler ciltte azalan protein yani kolajen miktarını artırır.

* C vitamini eksikliği vücutta kolajen miktarını azaltabileceğinden gün içerisinde mutlaka; kivi, portakal, limon, greyfurt, ananas ve mango benzeri meyvelerden herhangi biri tüketilmesin de fayda vardır.

* Sülfür bakımından zengin olan gıdalar; zeytin, sarımsak, salatalık, muz ve soğan azalmaya meyilli kolajen miktarını korur.

 

(Visited 74 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 9 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.