Kolajen Hangi Besinlerde Bulunur?

Gençlik döneminde vücut, yoğun miktarda kolajen üretir. Fakat biyolojik yaşımızın ilerlemesi ile kolajen bağ doku hücrelerinde bozulmalar başlar ve üretilen kolajen seviyesi de düşer.

İlerleyen yaş ile birlikte, zararlı güneş ışınları, yaşanılan yoğun stres, yoğun yaşam temposu, şehir hayatının kirli havası, düzensiz beslenme, sigara kullanımı gibi unsurlar da kolajeni azaltan diğer sebepler olarak gösterilebilir.

Ancak; uygun ve doğru besinleri tüketerek dokularımızda kolajen üretimini artırmamız mümkün olabilir. Özellikle de, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı renkli sebze ve meyveler ile soya ürünleri, C vitamini içeren besinler, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri içeren gıdalar, kuru erik, keten tohumu, kuşburnu, avokado, fasulyegiller, hindi eti gibi besinler, vücutta, kolajen üretimine katkı sağlayan gıdalardan en önemlileridir.

Öte yandan, fast-food gıdalar, işlenmiş ve hazır gıdalar, rafine gıdalar ile aşırı yağlı ve kızartılmış gıdalar, vücuttaki kolajen üretimini olumsuz etkilemektedir.

Şimdi; vücudun kolajen üretimini destekleyen besinleri sizlere şöyle aktarabiliriz.

kolajen5Kolajen İçeren Besinler :

Hindi
Kırmızı et
Erik
Soya
Koyu yeşil sebzeler
Kiraz ve koyu kırmızı meyveler

Somon balığı
Turna balığı
Kaju fıstığı
Ceviz
Badem
Keten tohumu
C vitamini yönünden zengin besinler
A vitamini yönünden zengin besinler
Avokado yağı

(Visited 139 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 13 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.