Kolajen Kaybetmemek için Ne Yapmalı?

Kolajen, ciltte, kemiklerde ve yağ dokusunda bulunan vücudu ayakta tutan bir proteindir. Cildin diri ve canlı durmasını sağlayan proteindir.  Kolajen, ciltteki yağ dokularını bir arada tutar ve bu da cildin daha genç görünmesini sağlar. Kolajen yoksunluğu yaşamaya başlandığında ciltte sarkmalar ve kırışıklıklar meydana gelir. Yer çekiminin de etkisiyle cilt aşağıya doğru sarkar ve kırışır.

Vücudun %30’unda kollajen bulunmasına rağmen yaş ilerledikçe kolajen oranı azalır, hatta kaybolmaya başlar. Cildimiz 25 yaşından sonra her yıl %1 oranında kolajen kaybı yaşar.

İlerleyen yaş haricinde, aşırı güneş ışığına maruz kalma, stresli bir yaşam, hareketsiz bir yaşam, menopoz ve gerekli vitaminleri almaması, sigara içmesi, kolajen kaybına zemin hazırlayan diğer unsurlardır.

Peki; vücuttaki veya ciltteki kolajeni kaybetmemek için neler yemeliyiz, neler yapmalıyız?

kolajen4Kolajeni kaybetmemek için;

* Bol bol A vitamini alın. A vitamini havuç, ıspanak, brokoli, domates, pırasa, greyfurt ve kayısıda bol miktarda bulunur.

* C vitamini alın. C vitamini kivi, turunçgiller, kavun çilek, yaban mersini, maydanoz bulunur

* Günlük olarak protein alınarak protein içeren yiyecekler yenmeli. Protein bakımından zengin besinler: Süt, peynir, balık, et ürünleri, barbunya, yoğurt, yumurta, baklagiller, fındık.

* Pancar, elma kiraz gibi kırmızı sebze ve meyveler tüketin.

* Bol bol su için.

* Uyku düzeninizi iyi ayarlayın.

* Doğal yöntemlerle peeling yapmak, cildinizi ölü hücrelerden arındıracaktır.

(Visited 101 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 15 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.