Kolajen Üretimini Artırmak için Neler Yemeliyiz?

Kolajen yapısal bir proteindir.Vücudumuz kolajeni doğal olarak üretir. Fakat yaş ilerledikçe üretilen miktar düşer. Kolajen azaldıkça cilt elastikiyetinde azalma, sarkma, kırışma ve eklemlerde yıpranma görülür.

Bunun için, vücudun düşen kolajen üretim kapasitesini artırmak için, yediğimiz besinlerle bunu desteklememiz lazımdır. Bunun işe yaraması için doğal besinlerde bulunan diğer bileşiklere de  ihtiyacımız vardır. 

Şimdi yaşlanma karşıtı kolajeni artırmak için hangi besinleri tüketmeye özen göstermemiz gerektiğine bir bakalım.

1-Kolajenin doğal kaynakları hayvansal besinlerdir.

Özellikle de kemikli etler. Sakatat grubu besinler. Mesela kelle paçalar, paça işkembe çorbaları.

Tavuğu veya kırmızı eti kemikleriyle birlikte tencerede kısık ateşte uzun süre haşlayarak pişirdiğinizde de o yemeğin içine daha çok kolajen ve GAG geçiyor. Özellikle eti kemiği ile birlikte (tavuk, hindi, kırmızı et) suda kısık ateşte kaynatarak pişirmek ve etin (ya da kelle paça) suyunu da besin olarak içmek çok etkili bir doğal kolajen desteğidir.

Balık da önemli bir kaynak. Bilhassa buğulanmış ya da fırında hazırlanmış balıklar. Ve tabii ki kıkırdağı ile yenebilen hamsi, istavrit ve benzerleri.

kolajen62- Sebzelere ağırlık verin.

Özellikle de havuç, balkabağı gibi turuncu sebzeleri, pancar, domates gibi kırmızı lezzetleri tercih edin. Turuncular lütein, A vitamini, kırmızılar, morlar likopen ve antosiyanin zenginlikleri nedeniyle hem kolajen üretimini destekler, hem de mevcut kolajenin yıkımını yavaşlatırlar.

Sebze-meyve listenizde anti iltihap özelliği nedeniyle ananas da mutlaka bulunmalı. Ananastaki bromelain önemli bir iltihap önleyici ve kolajen koruyucu.

3- Yumurta akını beyaz kısmını yiyin.

Yumurtanın sarısı da kolajen dostu ama yine de güçlü lizin ve prolin içeriği nedeniyle yumurta beyazı kolajen üretimi bakımından daha önemli. Buğday rüşeymi, süt ürünleri ve lahanada bulunan prolin de önemli kolajen destekleyicisidir.

4- Omega-3’ü ihmal etmeyin.

Omega-3 zengini besinlerin hepsi güvenilir birer kolajen dostudur. Keten tohumu, balık yağı, ceviz, soya yağı, hardal yağı, kurutulmuş kekik, karanfil, fındık yağı, kabak çekirdeği, semizotu, brüksel lahanası rahatlıkla tüketilebilir.

5- Turunçgilleri ihmal etmeyin. 

Portakal mandalina, greyfurt fark etmiyor. Hepsinin kabuğunun alt kısmındaki beyaz bölüm şifa kaynıyor. Bu alan mükemmel bir hesperidin kaynağı. Hesperidin ise çok güçlü bir iltihap baskılayıcı ve kolajen koruyucu.

Ayrıca tavuk derisi ve jelâtinde bulunan glisin ile susam ve yer fıstığında bol bulunan bakır da kolajenin dostları arasındadır.

(Visited 88 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 9 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.