Koltuk Altı Kararması Neden olur? Nasıl Önlenir?

Özellikle yaz aylarında öz güven eksikliğine yol açan koltuk altı kararması, genellikle bir takım yanlış yöntemlerle tüyleri almaktan kaynaklanır. Eğer koltuk altınızı tıraş ediyorsanız, aynı erkeklerin yüzü gibi, tıraş ettiğiniz kıllar daha kalın ve koyu renkte olacağından cildiniz kararır.

Yine eğer, doğum kontrol hapı kullanıyorsanız, menopozda ek östrojen tedavisi görüyorsanız veya hamileyseniz lazer tedavisi de bu tip kararmalara neden olabilir.

Bunun dışında şişmanlıktan kaynaklanan aşırı sürtünme sonucu cilt kalınlaşır ve renk koyulaşır.

Bir de işin hastalık kısmı var; koltuk altı bakterileri “eritrazma” denilen bulaşıcı bir hastalığa yol açar. Ancak bu hastalıkta deri önce pütürlü ve kırmızı olur. Sonradan kahverengiye dönüşür.

Peki koltuk altı kararmasının çaresi ne olabilir? Ne yapmak gerekir? Kararmanın önüne nasıl geçilebilir?

İşte bu sorularınızın cevabını bu makalemizde bulabilirsiniz.

Öncelikle, yanlış yöntemlerle koltuk altınızdaki tüyleri alıyorsanız, hemen bırakın. Eğer şeker hastalığınız varsa, kararma bakterilerden kaynaklanıyorsa, obeziteden dolayı vücut bezleriniz yeterince iyi çalışmıyorsa, mutlaka doktor yardımı almanız gerekir.

Bunların dışında evde uygulayacağınız bazı doğal yöntemlerle, kararmanın önüne geçebilirsiniz;

koltuk-alti4Evde uygulanan koltuk altı beyazlatma yöntemleri :

* Limon, içerdiği asitten dolayı doğal bir beyazlatıcıdır ve ilk akla gelen yöntemdir. Kalın bir limon dilimi ile banyodan önce koltuk altlarınızı ovun ve durulayın. İsterseniz limon suyuna, salatalık suyu ve bir miktar zerdeçal karıştırarak da bir karışım hazırlayabilirsiniz.

* Kurutulmuş portakal kabuğunu un haline getirip süt ve gül suyu ile karıştırarak koltuk altına sürebilirsiniz.

* Limonla birlikte kahverengi şeker de kullanırsanız, karışımınız doğal peeling yöntemine dönüşür. Ancak çok sert ovuşturmak, cildi tahriş edeceğinden dikkatli kullanılmalıdır. Banyodan sonra nemlendirici kremle cildi nemlendirmeyi unutmayın.

* Karbonatı su ile karıştırarak macun haline getirin ve koltuk altlarınıza sürün. Bu arada, karbonatın gün içinde oluşacak ter kokusunu da önlediğini hatırlatabiliriz.

* Patates, doğal bir beyazlatıcıdır. Rendeleyip sıkarak suyunu çıkartın ve bu sıvı ile koltuk altlarını temizleyin.

* Sütün içerdiği yağ asiti, lor peynirinin içerdiği laktik asitle birleşince doğal bir beyazlatıcıya dönüşür. Bu karışımı bir miktar unla karıştırarak macun haline getirip koltuk altlarına sürün.

* Zeytinyağını kahverengi şeker ile karıştırarak, hindistan cevizi yağı ve E vitamini yağını ise direkt kullanarak, cildinizdeki kararmanın önüne geçebilirsiniz.

(Visited 86 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 10 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.