Kronik Kabızlık Ne Gibi Sorunlara Yol Açar?

Halk arasında peklik olarak nitelendirilen kabızlık, büyük abdesti yeterli sıklıkta ve miktarda yapamama durumudur. Böyle durumlarda karında şişkinlik ve ağrı oluştuğu gibi, tuvalete çıkamamak da ayrı bir ızdıraptır.

Eğer, kabızlık hiç beklenmedik bir anda olmuş ve uygun bir tedavi sonrası tamamen geçmişse sorun yoktur. Ama kronik halde sürekli kabızlık yaşanıyorsa bu hiç de hafife alınacak bir durum değildir.

Kabızlık, bel ve kasıklarda ağrı, karında gaz birikimi haricinde, kişiyi gün boyu huzursuz edip, iş verimini düşürmeye kadar sıkıntılar yaşatabilir. Hele bu durum bir, birbuçuk yıldır devam ediyorsa o zaman kronik kabızlıktan söz etmek gerekir.

Şimdi bu makalemizde, yaşanan kabızlık, vücutta neler yapıyor, ne gibi olumsuzluklar yaşatıyor, bu konuda sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Kronik kabızlık nelere sebep olur?

Bağırsaklar kadar hızlı kendini yenileyen bir organımız yok diyebiliriz. Bağırsaklarımızda her gün milyonlarca, milyarlarca hücrenin tamir ve onarımı söz konusudur. Bu tamir ve onarım durumu, bağırsağın kendi normal fizyolojik yapısına has bir durumdur. Ama kabızlık olduğunda bağırsağın bu kendi kendini yenilemesi, tamir ve onarımı mümkün olamaz.

Bağırsak dolu iken bu tamir onarım nasıl olsun?

Bağırsak kendini yenileyemediği zaman hastalık riski artar. Polip denilen durumlar oluşur. Ayrıca, sürekli ıkınmaya bağlı olarak anal fissür (makatta çatlak) ve hemoroid (basur) oluşur. İnce ve kalın bağırsağın yapısı bozulur. Bağırsak, kendi beslenmesini de yapamaz. Sağlıklı kan alamaz.

kabiz* Kabızlık, özellikle, kalp yetmezliği ve hipertansiyon gibi hastalıkları da olan yaşlı hastalarda nefes almayı zorlaştırır,

* Kandaki oksijen miktarının azalmasıyla, zihinsel fonksiyonlarda değişikliklere ve unutkanlığa neden olabilir,

* Kabızlık bebek ve çocuklarda daha sıklıkla karın ağrısı yapar,

* İştahsızlık ve beslenme problemlerine neden olur,

* Sindirim sisteminin dengesini bozar,

* Baş ağrısı ve uykusuzluk yapar,

* Sinir sistemini etkiler,

* Vücudu tepeden tırnağa kadar meşgul eder. Çünkü, vücut tarafından dışarı atılması gereken dışkı, dışarı atılamamıştır. Dışkının dışarı atılması için tüm vücut dikkati oraya toplar. Bunu başaramayınca da sistem zorlanmaya başlar.

Bağırsak çalışmadığı zaman; 

enerji kanalları tıkanıyor. Bağırsaklarda gaz oluyor şişkinlik oluyor. Bağırsak gazlarını çıkartamıyor. Bu sefer tekrar kana emiliyor. Kana emildiği zaman o beyne gidiyor, beyin toksik maddelerle normal sağlıklı görevini yapamıyor. Karaciğere mesaj sağlıksız gidiyor, o enzimleri salgılayamıyor. gidemiyor, karaciğer görevini yapamıyor. Pankreasa mesaj gidemiyor o görevini yapamıyor. Böbreğe sağlıklı mesaj gidemiyor o görevini yapamıyor, otonom sistem olarak vücudun tümünü etkiliyor.

(Visited 52 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 7 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.