Kategoriler

Kuru Ciltler için Maskeler

Kuru Ciltler için Ne Yapmalı? Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalı?

Kuru ciltlerde önemli iki şey eksiktir. Nem ve yağ. Bu yüzden ;

* Göz kenarları ve dudak çevresinde çizgiler ve kırışıklıklar oluşur,
* Pullanma olur,
* Kılcal damarlardaki artıştan dolayı, kızarıklık oluşur,
* Mat ve soluk bir görüntüsü olur.

Ciltteki bu sıkıntıları giderebilmek için:

Evde yapılabilecek Kuru Ciltler için Maske Tarifleri:

• Muz Maskesi : Bir adet muz iyice ezilir. İçerisine 1 tatlı kaşığı süt veya kaymak katılarak karıştırılır. Sonra yüze sürülür. 20 dakika sonra ılık su ile yıkanır.

• Kabak Maskesi : Kabak pişirilir. 2 çorba kaşığı pişirilmiş kabağın içine 1 çorba kaşığı zeytin yağı

veya badem yağı karıştırılır. Elde edilen karışım yüze sürülür, 20 dakika sonra ılık su ile yıkanır.

• Havuç Maskesi : 2 havuç rendelenir. Yumurta akı ile çırpılır. 1 tatlı kaşığı zeytin yağı veya süt, az miktarda nişasta karıştırılır. Sonra yüz ve boyun çevresine sürülür.  30 dakika sonra ılık su ile yıkanır.

• Marul Maskesi : Marul yaprakları ince ince kıyılır, üzerine zeytin yağı ve birkaç damla limon suyu sıkılır. (lapa haline gelmesi için)  Yüze sürülür. 20 dakika sonra yavaş, yavaş önce sıcak su ile  sonra soğuk su ile yıkanır. Marul yerine, rendelenmiş turp veya patates püresi de kullanılabilir.

• Elma Maskesi : Bir elma rendelenir. İçerisine bir çorba kaşığı zeytin yağı, süt veya kaymak karıştırılır. Yüz ve boyuna sürülür. 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile yıkanır.

• Şeftali Maskesi : OIgun bir şeftali iyice ezilir. Haşlanmış papatya suyu ile lapa haline gelinceye kadar karıştırılır. Sonra yüze sürülür. 20 dakika bekletildikten sonra yüz, sıcak su ile yıkanır.

• Salatalık Maskesi : Rendelenmiş salatalığın içerisine birkaç damla limon suyu damlatılır. Yüz ve boyuna sürülür. 20 dakika sonra bir mendil veya bir bezle iyice temizlenir, yüz yıkanmalıdır.

Yulaf  İçi Maskesi : 2 çorba kaşığı yulaf içi, su veya sütle 15 dakika kaynatılır. Soğuduktan sonra  bir kaşık bal ilave edilir. Hafif sıcak vaziyette yüze sürülüp, 15 dakika bekletilir. Yüz ılık su ile yıkanır.

Cilt Bakımı ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

Cilt Maskeleri ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.


YORUMLAR