Melantonin Hormonunu Azaltan ve Artıran Durumlar

Melatonin hormonu, hücreleri yenileyici, bağışıklık sistemini düzenleyici, vücudun biyolojik ritmini ayarlayıcı, anti-oksidan ve yaşlanmayı geciktirici özellikleriyle her derde deva hormondur.

Bu hormon, gece salgılandığı için ‘Karanlıklar hormonu’ olarak da bilinir.

Bu hormonun üretimi ve salınımı karanlık ile başlar, aydınlık ile sona erer. 23.00- 05.00 saatleri arasında salgılanan melatonin 02.00-04.00 arasında en yüksek değerlerine ulaşır. Aydınlık döneminin uzaması veya aniden ışığa çıkılması melatonin üretimini durdurur.

Melatoninin sağlıklı yaşam için çok önemlidir. Doğal uyku sağlayan, bağışıklık sistemini güçlendiren, stresi giren bu hormonu azaltan ve artıran durumları şöyle sıralayabiliriz.

melatonin3Melatonin’i Azaltan Durumlar :

Alkol, sigara, kahve ve çayın fazlası, gerilimli, stresli ortamlar, bilgisayar başında geçirilen uzun saatler, stres yaratan duygu ve düşünceler, üzüntü, ışık, ses, uykudan hemen önce yapılan egzersizler, yatmadan önce karnın tok olması.

Melatonin’i  Artıran Durumlar :

Işığın azaltılması, karanlık, dinginlik ve huzur hali, her gün aynı saatte yatağa girmek, sessiz bir ortam… Eğer melatonin’inizi daha da artırmak istiyorsanız anason, rezene, papatya çayı, sarı kantaron çayı gibi bitkisel çaylardan, badem, ayçiçeği, fındık çekirdeğinden, vişne ve kızılcık şerbetinden de istifade edebilirsiniz

(Visited 524 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 6 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.