Melatonin Hormonu ve Bilmeniz Gerekenler

Melatonin, beyindeki epifiz bezinden özellikle geceleri karanlık ortamda salgılanan ve uyumamıza yardım eden bir hormondur.

Yeterli melatonin salımı için, karanlık ortamda uyunması gerekir. Melatonin her zaman karanlıkta sentezlenir ve kana salgılanır. Karanlık periyoda ne zaman girilirse o zaman üretilmeye başlanır ve de karanlık sürdükçe üretimi devam eder. Gün ışığı azaldıkça, beyinde yüksek miktarlarda üretilmeye başlanır ve uykuyu desteklemek için gece boyunca yüksek kalır.

Gençlerde ve orta yaşlı yetişkinlerde, üretilen melatonin miktarı 5-20 mikrogram kadardır. Melatonin üretimi kışın artar, yazın ise azalır. Kışın gün ışığının azalması, gecelerin uzun ve gündüzlerin kısa olması melatoninin daha çok üretilmesine neden olur. Yazın ise, ışığın artması, gözün ağ tabakasından hipofiz bezine iletilen ışığın çoğalması melatonin üretimini azaltır. Epifiz bezinden salgılanan bu hormon, 45 yaşından sonra salgılanmasında azalma olur.

Üretimi ve salınımı karanlık ile başlayan, aydınlık ile sona eren melatonin hormonu, hücrelerimizi yeniler, bağışıklık sistemimizi düzenler, vücudumuzun biyolojik ritmini ayarlar, anti-oksidandır, yaşlanmayı geciktirir.

melatonin1Vücudumuz tarafından karanlıkta salgılanan melatonin hormonun, vücut tarafından yeterince salgılanmadığında ise, vücut direncimiz düşer, çünkü, hücrelerimiz yeterince yenilenemez.  Vücudumuzun biyolojik saati korunup, ritmi ayarlanamaz, jetlag diye tanımlanan ve genellikle uzun süreli uçak yolculuklarından sonra görülen klinik belirtiler ortaya çıkar. Bunlar, uykusuzluk, yorgunluk hissi, iştahsızlık, hazımsızlık, zihinsel ve fiziksel performans kaybı, reaksiyon zamanında uzama, hafızada azalma gibi belirtilerdir.

Melatonin hormonu, vişne, lahana, badem, fındık, yer fıstığı, kızılcık, papatya çayı, anason-rezene çayı, soya fasulyesi, ton balığı gibi gıdalarda bulunur. Bu gıdaların özellikle, akşam saatlerinde tüketilmesi melatonin hormonu salımını destekler.

Melatonin, kapsül ve tablet olarak alınabilmektedir. Dil altından alınan formu da vardır. Ancak, uzmanlar melatonin hormonunu, doğal yollarla alınması gerektiğini, hatta, doğal yollarla vücudun kendi salgısını arttıracak davranış kalıplarına geçilmesinin daha uygun olduğunu söylüyorlar.

Uzmanlara göre; melatonin hormonunun üretimi ve salınımı için, karanlıkta uyumalıyız. Uyurken mutlaka ışık  kullanmak gerekiyorsa solgun ve kırmızı ışık tercih etmeliyiz. Mümkünse gece çalışmalarını gündüze kaydırmalıyız. Stres, üzüntü, öfkeden uzak durmalıyız. Alkol, sigara, kahve, fazla çay tüketmemeliyiz. Uykudan önce egzersiz yapmamalıyız.

(Visited 81 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 4 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.