Melatonin İçeren Gıdalar-Melatonin Salgısını Artıran Gıdalar

Melatonin hormonu beyinde bulunan epifiz bezinden saat 23:00-05:00 arası salgılanan bir hormondur. Bu hormon, triptofan adı verilen bir aminoasitten elde edilmektedir. Triptofan, vücutta sentezlenemeyen dışardan alınması gereken bir aminoasittir ve seratonin hormonunun sentezlenmesinden de sorumludur.

Vücudun uyku düzeninin sağlanmasından sorumlu olan bu hormon vücudun  biyolojik saat ritmini ayarlamaktadır.

Bu hormonun vücudumuzda yeterince salgılanması için karanlık bir ortamda uyumak çok önemlidir. Televizyon karşısında ya da gece lambası ile uyumak tavsiye edilmez.

Gece 23:00-05:00 arasında ve karanlık bir ortamda gerçekleşen iyi bir uyku ile melatonin hormonu beynimizden vücudumuza kan yoluyla yeterli oranda salgılanarak;

* anti aging özelliği ile yaşlanmayı geciktir,

* vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur,

* kansere neden olabilecek oksidanları temizler,

* kalp krizi, hipertansiyon ve diyabetten korur.

melatonin-yiyecekSağlığımız için çok önemli bu melatonin hormonu acaba nelerde bulunur? Melatonin salgısını artıran gıdalar nelerdir? Hangi yiyeceklerde melatonin hormonu vardır?

Konumuzun başında söylediğimiz gibi, triptofan aminoasidi vücutta melatonin ve seratonin sentezi için kullanılır. Bu yüzden vücutta yeteri kadar triptofan olmadığı zaman da melatonin salgısı da azalır.

Triptofan içeren yiyecekler ise;

Et, balık, peynir, muz, çilek, elma, portakal, böğürtlen, fıstık, ceviz, antep fıstığı,  badem, kestane,  patlıcan, ıspanak, brokoli, bezelye, yosun, lahana, soğan, domates, mantar, karnabahar, patates ve salatalık, kuru fasulye, barbunya fasulyesi, nohut, kabak, çemen, susam, keten tohumu ve ayçiçeği tohumlarında bulunur.

Bunların dışında; kızılcık, deve dikeni, rezene, anason, çemen, hardal ve sarı kantaron gibi gıdalarla, çinko ve magnezyum içeren besinler de melatonin hormonu salgısını arttırırlar.

Çinko içeren yiyecekler ise;

Ispanak. mantar, kuzu eti, sığır eti, susam, kabak çekirdeği, yoğurt.

Magnezyum içeren yiyecekler ise;

Ispanak, yeşil fasulye, siyah fasulye, soya fasulyesi, kabak çekirdeği, ay çekirdeği, susam, kaju.

(Visited 610 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 9 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.