Menopoz Döneminde Beslenme-Menopoz Döneminde Neler Yenilmeli?

Menopoz dönemi kadın hayatının evrelerinden biridir ve doğal bir sürecin sonucudur.

Menopozun başlangıç yaşında kalıtıma ve kadınların bireysel özelliklerine bağlı farklılıklar olmakla beraber, genellikle 45-50 yaş arasında meydana gelir.

Menopoz kadınlardaki östrojen hormonu salgılanmasının sona ermesi ile birlikte meydana gelen fizyolojik ve psikolojik rahatsızlıkları içeren bir dönemdir.

Menopozda vücuttan kalsiyum atımı hızlandığı için kemik kütlesi kaybı başlar. Bunun sonucunda da kemiklerde güç azalması ve kırılmalara duyarlılık meydana gelir.

Eğer kadınlar, çocukluk ve yetişkinlik dönemlerinde yeterli kalsiyum almazsa menapoz döneminde kemik erimesi riski daha da artar. Bu duruma “osteoporoz” denir.

Osteoporozun oluşumundaki diğer faktörler; kalıtım, etnik farklılıklar, cinsiyet, yaş, antiasit, kortizon gibi ilaçlar, D vitamini yetersizliği, aşırı protein ve fosfor alımı, hareketsizlik, sigara, alkol, alüminyum, kadmiyum gibi metallerin alımı, aşırı tuzlu yeme alışkanlığı ve aşırı zayıflıktır.

Menopoz döneminde gereğinden çok kalsiyum almanın önleyici bir rolü yoktur. Bunun daha önceki dönemlerde alınarak kemik kütlesinin en yüksek düzeye çıkarılması gerekir. Ancak, yine de, bu dönemde süt ve mamullerine ağırlık vermek faydalıdır. Fakat bunların az yağlı olmalarına dikkat etmek gerekir.

Menopoz sonrasında kadınlarda aylık kan kaybı olmadığından demir gereksinmesi doğurganlık dönemine göre daha azdır. Diyetteki hayvansal proteinin daha çok süt ve türevlerinden karşılanmasının bir sakıncası olmamaktadır. Diyetin enerjisini ve doymuş yağı arttırmamak için yağı azaltılmış süt, az yağlı peynir, kaymağı alınmış yoğurt tercih edilmelidir.

Pekmez de iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Şeker yerine, özellikle kurutulmuş meyvelerden hoşaf yapılarak içilmesi yararlı olur. Yeşil yapraklı sebzeler de kalsiyumdan zengin olduğundan diyette sıkça kullanılmalıdır. Kuru baklagiller kalsiyumdan zengin oldukları kadar posa da içerdiklerinden iyi pişirilerek menopoz sonrası kişilerin diyetinde yeterince yer alması yararlı olur. Aşırı tuz alımı da kemik yıkımını arttırdığından fazla tuzlu yememeye özen gösterilmelidir.

“Kadın Hastalıkları” ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

“Beslenme” ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 42 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 8 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.