Menopoz Nedir? Menopoz Dönemi Ne Kadar Sürer? Menopoz Belirtileri Nelerdir? Menopoz Yaşı Nedir? Menopoz Nasıl Oluşur?

Menopoz, aylık adet kanamalarının doğal yolla bitmesi demektir. Bu süre içinde yumurtalıklar, kadınlık hormonu olan östrojen ve progesteron salgılanmasını yavaşlatır ve bir süre sonra da üretimini durdurur.

Menopoz Dönemi Nedir? Ne Kadar Sürer?

Menopoz dönemi; 40 ile 52 yaşlar arasında geçirilen,kadınlara özgü bir dönemdir. Menopoz bir hastalık değildir. Menopoz dönemi kadınların üretkenliğini kaybettiği dönemdir. Bu dönemde bazı kadınlarda, cinsel istek artar, bazılarında ise azalma görülebilir. Bu dönem, ergenlik dönemi gibi, doğal ve gelip geçen bir dönemdir.

Menopoz dönemi kişiden kişiye değişir. Menopoz bulguları da birkaç yıl veya daha fazla sürebilir. Hormon replasman tedavisi gören bayanlarda ise menopoz bulguları hiç yaşanmaz.

Menopoz Belirtileri Nelerdir? Menopoz Sıkıntıları Nelerdir?

Menopoz dönemindeki sıkıntıları; bazı kadınlar, sadece, adet kanamasının bitmesi şeklinde yaşarken bazıları ise, baya ciddi sıkıntılar yaşarlar. Bunları şöyle sıralayabiliriz.
* Adet kanamalarının kesilmesi
* Sıcak basmaları, gece terlemeleri
* Çarpıntı
* Uykusuzluk
* Sinirlilik, depresyon, unutkanlık
* Ağlama nöbetleri
* Zihinsel fonksiyonların yavaşlaması, konsantrasyon güçlüğü
* Cilt kuruluğu, saç kırılma ve dökülmesi
* Kilo almaya yatkınlık
* Ağrılı cinsel ilişki
* Vajinal kuruluk
* Eklem ağrıları
* Osteoporoz

Menopoza Girme Yaşı Nedir? Menopoza Girme Yaşını Belirleyen Unsurlar Nelerdir?

Menopoza girme yaşı kadından kadına değişir. Menopoza girişin en önemli göstergesi düzensiz ve miktarı değişken adet kanamalarıdır. Menopoza giriş yaşını etkileyen en önemli faktörler kalıtım ve ırktır. Türkiye’de menopoz yaşı, ortalama 45-47 dir. Bununla beraber 30’lu yaşların ortalarında “erken”, 50’lili yaşların ortalarında ise “geç” menopoz yaşı olarak görülür. Siyah ırk kadınları beyaz kadınlara göre iki yıl erken menopoza girmektedirler. Doğum sayısının fazla olması da menopoz giriş yaşını geciktirmektedir. Menopoza girme yaşını belirleyen bir diğer unsur da, kadının kendi annesinin,teyzesinin menopoza girme yaşıdır.

Menopoz Nasıl Oluşur? Menopoz Oluşum Evreleri Nelerdir?

Her kadın doğduğunda yumurtalıklarında, 400. 000 – 500. 000 yumurta ile dünyaya gelir. Bu sayı sabittir ve artık geri sayım başlamıştır. Yumurtalar yumurtalıklarda ergenlik çağına yani adet görme yaşına kadar sakin, sessiz beklerler. Bu dönemde vücudun gelişmesine paralel cinsiyet ile ilgili hormon salgıları başlar. Yumurtalar bu salgıya olgunlaşarak cevap verirler. Düzenli adetler yumurtanın olgunlaşmasını ve her ay kadın vücudunun gebeliğe hazırlar. Her adet döneminde yaklaşık 900 – 1000 yumurta olgunlaşma çabası gösterir. Ancak bunlardan sadece biri, pek nadiren de ikisi yeni bir canlı oluşturabilecek kadar olgunlaşır ve döllenmek üzere yumurtalık dışına atılır. Geri kalanlar, yani seçilemeyenler bulundukları yerde yok olurlar. Bu yumurtaların tükenmesi ile birlikte menopoz oluşur.

“Sağlık” ile ilgili diğer yazılar için tıklayınız.

(Visited 98 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 6 oy)
Latest Comments
  1. kardelen

    aaa annem 45 yaşında ama hala menıpoz olmadı…

  2. sevim,altunbaş

    menepoza,girdimi,birtürlü,anlamadım,evet,sıkıntılarım,var,ateş,sinirlilik,iki,üç,ay,adet,görmüyorum,sonra,adet,oluyorum,hemde,öyle,oluyörum,ki,aşırı,kanamam,oluyor,çok,halsiz,kalıyorum,ne,yapmam,,gerek,bana,yardım,edin,artık,dayanamıyorum,şimdiden,teşekürler,,,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.