Metabolizma Hızını Nasıl Arttırabiliriz?

Besinleri yakma hızına metabolizma hızı denir.

Metabolizma hızı, kişiden kişiye farklılık gösterir.

Metabolizma hızının kişiden kişiye farklılıklar göstermesinin sebebi ise,  özellikle kişideki kas miktarı ve akciğerlerinin tükettiği oksijen miktarıdır.

Bu nedenle kişinin kas miktarı ne kadar çoksa metabolizma hızı o kadar fazla olacaktır. Aynı şekilde ne kadar doğru nefes alıp akciğerlerini ne kadar iyi kullanıyorsa da yine metabolizma hızı daha yüksek olacaktır.

Metabolizma hızını önemli yapan düşük olduğunda kilo kontrolünün zorlaşması yani kilo alımının hızlanmasıdır.

Peki, Metabolizma Hızını Nasıl Artırabiliriz? Metabolizma Hızını Artırmak için Neler Yapmalıyız? bu konu üzerinde sizleri aydınlatmak istiyoruz.

Metabolizma Hızını Artırmak için :

Egzersiz Yapmalı : Metabolizma hızını artırmak için yapılabilecek en iyi şey kuşkusuz kas miktarını artırmak yani egzersiz yapmaktır. Bu nedenle her gün düzenli olarak yapılan ve yarım saatin geçen tempolu yürüyüş, yüzme, aerobik, ağırlık çalışma gibi aktiviteler metabolizmayı hızlandıracaktır.

Az ve Sık Yemeli : Düzenli yemek yeme alışkanlığı her seferinde vücudun sindirim sistemi çalışacağından metabolizmanın hızlanması açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle az ve sık beslenme tercih edilmelidir.

Su İçmeli : Su içmekte sindirimi kolaylaştırıp hızlandıracağından metabolizmayı hızlandırmaktadır. Ancak suyu yemeklerle birlikte değil yemekten yarım saat önce içmek yada yemekten 1,5-2 saat sonra içmek daha doğru olacaktır.

Aç Yatmalı : Mide dolu iken yani bir şeyler yedikten sonra yatmak vücuttaki hormonların çalışma sistemini bozduğundan metabolizmayı zorlamaktadır. Aç yatmak ise metabolizmanın hızlanmasını sağlar.

Düzenli Uyku Uyumalı : Vücudumuz için en sağlıklı uyku saatleri gece 11 ile sabah 6 arasıdır. Bu saatlerde uyanık olmakta metabolizma hızı üzerinde olumsuz etkiye sahiptir.

Bunlar, metabolizma hızını artırarak, kilo kontrolünü sağlamakta son derece etkili olacaktır. Aynı zamanda sağlığınızı korumanız ve artırmanıza da yardımcı olacaktır.

“Metabolizma ve Bazal Metabolizma Nedir? Bazal Metabolizmayı Etkileyen Faktörler Nelerdir? bu konumuz için tıklayınız.

“Selahattin Dönmez’den Metabolizmayı Hızlandıran Formüller” bu konumuz için tıklayınız.

(Visited 130 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.