Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları

Bir önceki konumuzda bahsettiğimiz “Metabolizmayı Yavaşlatan Nedenler” den sonra Metabolizmamızı Nasıl Hızlandırabiliriz? bu konuda sizleri bilgilendirmek istedik.

Metabolizmanın sağlıklı çalışması için, kahvaltı ve ara öğünlerin önemi büyük olup, kahvaltının atlanılmaması ve 3 ana öğün arasına, ara öğünler yerleştirilmesinin de büyük fayda var. Tabi bu arada düzenli egzersizin önemi de büyük.

Sağlıklı bir metabolizma için kış mevsimi de dezavantaj oluşturuyor. Çünkü karanlıkta uyku hormonu salgılanıyor ve bu hormon kışın daha çok salgılanıyor. Bu da, metabolizmayı bir miktar yavaşlatıyor.

Peki, Metabolizmayı Hızlandırmak için Ne Yapmalı? Metabolizma Nasıl Hızlanır? İşte bu sorularınızın cevabını, Beslenme ve Diyet Uzmanı Aslı İçingür, şöyle cevaplıyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Aslı İçingür’e göre,

Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları:

* Greyfurt, sirke, metabolizma üzerinde olumlu etkileri olan besinlerdir.

* Yeşil çay tüketimi metabolizmayı hızlandırır. Yağ yakımını uyarır.

* Antioksidanlar, metabolizmayı düzenli çalıştırır. Yaban mersini, nar tüketimi bunu çok güzel sağlar.

* Sebze tüketimi, prebiyotikler ve kefir hem bağırsak sağlığı, hemde metabolizmanın çalışması için çok faydalı. Kefir bağışıklığı artırdığı gibi, bağırsak florasını da korur.

* Abur cuburdan, yağlı yiyeceklerden kaçınmak gerekiyor. Yağlı yiyecekler sindirimi engeller, hazımsızlık, kabızlık yapar.

* Karnıbahar, sarımsak ve pırasa çok faydalı posalar içerir; bu da bağırsak sağlığı ve metabolizmanın çalışması açısından iyi.

* Vücudumuzda insülin hormonu metabolizmasını düzenlemek için, gece yatmadan iki saat önce ara öğün tüketmek oldukça yararlıdır.

* Tek başına grissini, ekmek yememeye özen gösterin. Kan şekerini dengede tutmak için, yanında kefir, yoğurt, tüketirsek istediğimiz sonucu elde ederiz. Diyabet hastaları, insülin direnci olanlar, kilo sorunu olanlar için olmazsa olmazdır.

* Uyku apnesi, horlama, şişmanlığın gizli nedenleridir. Rahat nefes alınamıyor ve vücuda oksijen giremiyor. Hücrelerde enerji üretimi azalıyor. Uyku kaliteli olmadığından gece kalkıp yemek yeme eğilimi oluyor.

İşte, anlam verilemeyen ve kilo artışına neden olan bu durum, vücuttaki insülin direnci olabilir. Bu durumun da, hekim kontrolünde takip edilmesi gerekmektedir. Tabi ki, bu sorunlar yaşanmadan önce, koruyucu beslenme programı alınmalıdır.

“Metabolizma Hızını Nasıl Artırabiliriz? bu konumuz için tıklayabilirsiniz.

“Ender Saraç’tan Metabolizmayı Hızlandıran Doğal Yöntemler” bu konumuz için tıklayabilirsiniz.

(Visited 47 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.