Metabolizmayı Yavaşlatan Nedenler

Sağlıklı çalışan bir metabolizma, hem kilo verilmesinde, hem de ideal kilonun korunmasında önemli rol oynar.

Ancak, metabolizmayı sağlıklı çalıştırabilmek için bazı yanlışlardan uzak durmak gerekir.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Aslı İçingür, Metabolizmayı yavaşlatan nedenleri şöyle sıralıyor.

Metabolizmayı Yavaşlatan Nedenler :

* Uzun süre aç kalmak : Uzun süreli açlıklar metabolizmanın düşmanıdır. Bu nedenle zayıflayacağım diye saatlerce aç kalmayın.

* Kahvaltı yapmamak : Kahvaltıyı atlamak, metabolizmaya yapılacak en büyük kötülüklerden biridir. Kahvaltıyı atladığınızda öğlen yemeğine kadar olan vakit uzayacağından daha çok acıkarak fazla kalori alma eğilimde olursunuz. Fazla alınan bu kaloriler ise hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa ve öğünlerde dengeleme alışkanlığınız yoksa kilo olarak size geri dönecektir.

* Ara öğün yapmamak : Metabolizmayı uyanık tutmanın bir başka yolu ise ana öğünlerden 2-3 saat sonrasında mutlaka bir ara öğün koymanızdır. Bunu yakıt attığınızda çalışan bir makineye de benzetebiliriz.

* Yüksek kalorili atıştırmalıklar : Yüksek kalorili atıştırmalar, cipsler, gofretler, çikolatalar ve kuruyemişler vücuda gereksiz kalori yüklüyor ve kilo artışına yol açıyor. Azar azar arkadaşınızdan yediğiniz ufak atıştırmalar ileride ciddi kilo problemleri olarak size geri dönebilir.

* Et yememek : Zayıf kalma uğruna et yememek vücudun ihtiyacı olan B12 vitaminin alınamamasına ayrıca protein alımının da eksilmesine neden olabiliyor. Bunlarda bağlantılı olarak metabolizmayı yavaşlata etmenler arasındadır. Çünkü kas kütlesinin fazla olması için, proteinin yeterli miktarda olması gerekmektedir. Bu beslenme biçimi de kasların yapımını uyarıyor, kas yapımı artınca vücut daha fazla enerji harcıyor.

* Bazı hastalıklar veya bazı ilaçlar : Tiroid bezi az çalışan hastalarda metabolizma yavaşlar. Bu nedenle hekim kontrolünden geçmeleri gerekir, antidepresan, kortizon ilaçlarını kullananlarda metabolizma yavaşlayacağı için düzenli hekim kontrolü gerekiyor. Bu tip hastalarda aktivite oldukça önemlidir. Günlük 45 dakikalık yürüyüşler önerilir.

* Düzenli spor veya egzersiz yapılmaması : Dünya Sağlık Örgütü haftada 5 gün, 45 dakika-1 saat arasında spor yapılmasını öneriyor. Bu, belli tempoda hafif yürüyüşler olabileceği gibi, yüzme, bisiklete binme de olabilir. Çünkü vücut 20 dakikadan sonra yağları yakmaya başlıyor.

“Metabolizma Nasıl Hızlanır? Metabolizmayı Hızlandırmak için Neler Yenilmeli?” bu konumuz için tıklayınız.

“Metabolizma Neden Yavaşlar? Neden Kilo Alırız?” bu konumuz için tıklayınız.

(Visited 105 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 9 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.