Ne Kadar D vitamini Almamız Gerekir?

Günde 10-15 dakika kadar güneşe çıkmak vücudun gereksinim duyduğu D vitaminini büyük ölçüde karşılamaktadır.

Yalnız, güneşe çıkıldığında koruma kremlerinin kullanılmaması gerekmektedir. Güneşe çıkıldığında sırt, kollar, bacaklar ve yüzünüzü güneşlendirdikten sonra güneşin zararlı etkilerini azaltmak için koruma faktörlü krem sürebilirsiniz.

Yaşa göre kişilerin D vitaminine olan ihtiyaçları şu şekildedir;

0-7 ay arası 10 mg,

7-12 ay arası 5 mg,

1-3 yaş arası 15 mg,

4-8 yaş arası 15 mg,

9-70 yaş arası 15 mg,

70 yaş üzeri 20 mg’dir.

Gebe ve emziren kadınların günlük olarak en az 10-15 mg D vitamini almaları önemlidir. Gebelikte cenin oluşumunda D vitamini çok önemlidir.

50 yaş üzerindeki kişilerde D vitamini gereksinimleri farklılık gösterebilmektedir.

D vitamini ihtiyaciKısaca söylemek gerekirse, kişinin D vitamini ihtiyacı, sağlık koşullarına göre değişebilir. Bu nedenle, kişi için en uygun günlük D vitamini tüketimini, ancak, bir uzman belirler.

En çok D vitamini elbette doğal güneş ışınlarında bulunur. Fakat, kış aylarında güneş ışınlarından çok faydalanamadığımız için   doğal besinlere yönelebiliriz.

Ancak burada bir hatırlatma yapmak istiyoruz,

D vitamini olan besinlerin bazıları, yüksek kolesterol, yüksek kalori ve yağ içerdiğinden, kişinin kendisine uygun olan D vitamini içerikli besinleri doktoru belirleyecektir.

D vitamini içeren besinler, balık yağı, uskumru, somon, pisi, ringa, ton, ve sardalye balığı, karides, inek sütü, soya sütü, yumurta, mantar, istiridye, kahvaltılık gevrekler, peynir, tereyağı ve krema gibi süt ürünleridir.

Bu besinler ile D vitamini eksikliğini giderebilirsiniz. Ancak, en iyi, D vitamini kaynağının güneş olduğunu unutmamak gerekir.

 

 

(Visited 54 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 7 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.