Neden Kilo Veremeyiz? Kilo Vermeyi Engelleyen Nedenler

Kilo vermek için uğraşıyorsunuz, ancak bir türlü kilo veremiyor iseniz bunun bazı sebepleri vardır. Gelin şimdi bu sebepleri gözden geçirelim.

Kilo Vermeyi Engelleyen Sebepler :

* Bir hastalık olabilir : Tiroid hastalığı, gizli şeker yada insülin direnci, böbreküstü bezlerinin fazla çalışması , polikistik over sendromu gibi durumlar kilo veremenizi engeller.

* Psikolojik sorunlar ve aşırı stres : Bu sorunlar ve bu sorunlara yönelik uygulanan tedaviler kilo vermeyi engeller.

* Yanlış diyet uygulaması : Bir doktora danışmadan, muayene olmadan ve tetkik yaptırmadan diyet yapılmamalı. Kişi birisinden duyduğu ve gördüğü diyeti kendisine uygulayamaz. Kendi kendine yapılan diyetler olumlu sonuç vermez.

* Düşük kalorili diyetler : Bir diyet sizi aç bırakıyorsa o diyet doğru diyet değildir. Çok düşük kalorili diyetler, yağ dokusu ile beraber kas dokusu kaybına da neden olur. Kas kaybı ile beraber metabolizma hızınız yavaşlar ve kilo almanıza neden olur.

* Psikolojik sorunlar ve aşırı stres : Bu sorunlar ve bu sorunlara yönelik uygulanan tedaviler kilo vermeyi engeller.

* Düzenli egzersiz yapılmaması : Kişi günlük aldığı kaloriden, daha fazla kalori yakarsa kilo verebilir. Bu da egzersiz ile mümkündür. Egzersiz, kas kitlenizin korur, metabolizma hızını artırır. Yani, kişi kendine uygun diyeti uygularken egzersizi de ihmal etmemelidir.

* Aile ve çevreden yeterli desteği alamamak : Aileniz ve çevrenizdekiler sizi desteklemeli.

* Yeterli uyku uyunmaması ve dinlenilmemesi : Metabolizmamızın en yavaş olduğu gece saatlerinde mutlaka uyumalı. En hızlı olduğu sabah saatlerinde de mutlaka ayakta olmalı.

* Öğünleri atlamak : Metabolizmanın düzenli çalışması için 3 ana, 3 ara öğün yapılması bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sabah kahvaltısı erken saatte yapılmalı, öğün atlanmamalıdır.

* Bol su içmemek : Metabolizmamızın uygun çalışması için günde 2.5-3 lt su içmeyi bir alışkanlık haline getirmeliyiz.

* Zararlı alışkanlıkları bırakmamak : Sigara ve alkol gibi maddeleri tüketenlerin zayıflama programlarında daha az başarılı oldukları bilimsel çalışmalarda görülmüştür.

* Ümitsizliğe kapılmak : Belli miktarda kilo verdikten sonra, vücut yeni durumuna karşı bir denge sağlamaya çalışır ve kilo kaybı azalır bazen de durabilir.

“Kilo Vermeyi Kolaylaştıran Tavsiyeler” bu konumuz için tıklayınız.

“Vücudunuzdaki Fazla Yağlardan Kurtulmanın Yolları” bu konumuz için tıklayınız.

(Visited 139 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 7 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.