Öksürük için Evde Ne Yapılabilir?

Havaların soğuması ile birlikte gribal enfeksiyonlarda önemli bir artış olur. Hatta, gribal enfeksiyonlarla beraber, boğaz iltihabı, akciğer iltihabı gibi rahatsızlıklar da pek çok kişiyi bu aylarda rahatsız eder. Bu aylarda öksürük ve balgam şikayeti had safadadır.

Öksürük için yapılacak en güzel tedavi bol sıvı almaktır. Bol sıvı almak derken, herkesin bildiği bitki çayları da önemli, ancak, bol bol su içmek en güzeli.

Ne kadar çok sıvı alınırsa, öksürüğün şiddeti ve kuruluğu ortadan kalkar. Bunun da sebebi, suyun balgamı en iyi çözen madde olmasıdır. Bu sebeple, öksürüğün fazla olması durumunda, bolca su içmek çok faydalıdır.

Bunun dışında yine hepimizin bildiği yöntemler olan, ıhlamur, adaçayı ve buna benzer bitkisel çayları içmekte bir sakınca görülmez.

Öksürükle birlikte burun tıkanıklığı da varsa buğuseptil de yapılabilir. Yine burnu açmak için tuzlu su veya piyasada bulunan okyanus suyu, deniz suyu türü ürünleri de kullanabilir.

Bu uygulamalara rağmen öksürüğünüz 2-3 gün içerisinde geçmiyorsa, altında başka bir sebep olabilir. Bu sebeple doktora gitmemiz gerekir.

Öksürük sebebi, mesela, kedi veya köpeklere karşı bir hassasiyet mevcutsa ve bundan dolayı öksürüyorsanız, öncelikli olarak öksürüğe yol açan etkenden uzaklaşmamız gerekir.

Ayrıca, yatak odalarında ki halılar, yünlü battaniye ve benzeri eşyalarda bulunan mite’lar veya diğer allerjenler uzamış öksürüğün en önemli sebeplerindendir. Bu tip öksürüklerde, öksürüğün kaynağı olan, halı veya battaniyenin bulunduğunuz yerden kaldırılması gereklidir.

Bitki çaylarının içinde, ıhlamur çayı, en iyi balgam söktürücüdür. Tarçın, zencefil ve karanfil ise, ıhlamuru destekleyici diğer bitkilerdir.

Tarçın, zencefil ve karafili 1 litre suyun içine karıştı¬rarak kaynatın. Bu karışım, boğaz ağrısını kesmek için bire bir¬dir. Ayrıca, bronşite iyi gelir, öksürüğü keser.

Balgam şikayetleri için, ıhlamur çayı, öksürük şikayetleri için de, tarçın, zencefil ve karafil karışım¬larından yapılan çay çok faydalıdır.

“Öksürüğü Geçiren Doğal Karışımlar” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

“Öksürük Nasıl Geçer? Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürük için Ne Yapılabilir?” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

Havaların iyiden iyiye soğumasıyla, gribal enfeksiyonlar­da büyük bir artış görülmeye başladı. Gribal enfeksiyonlar­la beraber, boğaz iltihabı, akciğer iltihabı gibi rahatsızlıklar da bir çok kişiyi bu aylar­da rahatsız ediyor. Bir çok vatandaşımız balgam ve öksürük şikayeti ile doktorlarımı­zın kapısını çalıyor, kimi vatandaşlarımız ise, internete girip nelerin öksürük kestiğini, hangi bitkilerin balgam söktü­rücü özellik taşıdığını araştırı­yor.Biz de bu yazımızda internete girip, balgam söktürücü bitki­ler, ve öksürük kesen bitkileri arayan vatandaşlarımızın sorusu­na yanıt vereceğiz.

Balgam söktürücü bitki çaylarının içinde en önem­lisi ıhlamur çayıdır. Ihlamuru destekleyici balgam sökücü bitki­ler ise, tarçın, zencefil, karanfildir. Bu 3 bitkiyi 1 litre suyun içine karıştı­rarak kaynatın. Bu üç bitkinin karışımı oluşan çay boğaz ağrısını kesmek için bire bir­dir. Bu bitkisel formül sadece boğaz ağrısı geçirmek­le kalmaz, bronşite iyi gelir, öksürüğü keser.

Sonuç olarak en iyi balgam söktürücü bitki çayı, ıhlamur çayıdır. Öksürük şikayetleri için de tarçın, zencefil ve karanfil karışım­larından yapılan çay çok faydalıdır

(Visited 109 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 4 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.