Ozon Tedavisi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Ozon, üç oksijen atomundan oluşan kimyasal bir bileşiktir. Ozon, atmosferde genel olarak iki atomlu halde bulunan normal atmosferik oksijene nazaran çok daha yüksek enerji taşıyan bir yapıya sahiptir.

Ozon tedavisi, oksijen salımı yapan maddelerin vücuda verilmesi ile kanda oksijen düzeyini artırarak etki oluşturmayı hedefleyen bir tedavi metodudur. Son derece güçlü bir oksitleme etkisine sahip olduğundan, mikroplardan arındırmada oldukça etkili bir yöntemdir. Birçok hastalıkta olumlu sonuçlar alınmıştır. Ozan tedavisi, romatizma hastalığından şeker hastalığına, enfeksiyon hastalıklarından kanser hastalığına, kronik yorgunluktan anti aging yaşlanmayı geciktirmeye kadar pek çok hastalıkta uygulanmaktadır.

Ozon tedavisi steril olarak uygun koşullar altında yapılmalıdır. Uygulama, ozon tedavisi eğitim almış hekimler tarafından uygulanmalıdır. Ozon gazının solunması akciğerlerde tahrişe sebep olduğundan ağız yolu ile sakıncalıdır. Yapılan son klinik çalışmalar sonucunda en uygun uygulama şekilleri şunlardır.

 

Ozan Tedavisi Yöntemleri

Major yöntem: En yaygın kullanılan bu metotla 50-200 ml kan alınarak, dozu belirlenmiş ozonla karıştırıldıktan sonra tekrar kişiye geri verilmesidir.

ozon-tedavisiMinor yöntem : Kişiden alınan 2-5 cc kan, belirlenmiş dozda ozonla karıştırılarak kas içine enjekte edilir.

Subkutan yöntem : Belirlenmiş bir dozla ozon gazını, ince uçlu bir iğne ile cilt altına enjekte edilerek uygulanır.

Rektal : Makat yoluyla, kulak ve vajinal yoluna püskürtme ile ozon verilerek uygulanır.

Ozonlu su, yağı gibi ozonlanmış sıvıların deriye sürülmesi şeklinde uygulanır.

Transdermal ve ısı artırarak, cildin nemlendirilmesi sonucunda buharlı bir ortamda tüm cilde ozon emdirilmesi yöntemi şeklinde uygulanır.

Ozon tedavisi, genellikle 3 gün ara ile  haftada 2 seans olarak yapılmaktadır. Toplam 5 haftada 10 seans uygulanır. Etki oluştuktan sonra ayda 1 kez etkiyi korumak için devam edilmesi uygun olur.

(Visited 172 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 14 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.