Ozon Tedavisinin Uygulanma Yöntemleri

Ozon tedavisinin birkaç uygulama metodu vardır; bunların hangisinin kaç defa hastaya uygulanacağını hasta ile konuştuktan sonra doktor belirler. Bazen kombine tedaviler yapılabilmektedir. Yani aslında ozon tedavisi kişiye özel, doktor tarafından hazırlanan bir protokol ile uygulanır.

Ozon Tedavisinin Uygulanma Yöntemleri

Damardan alınan kanın ozonlanması ve kişiye verilmesi: 

Kişiden uygun şartlarda alınan kanın kapalı devre bir sistem içinde ozon gazı ile karşılaştırılması ve kişiye geri verilmesi ozon tedavilerinde Majör tedavi denilen ana tedavi şeklini oluşturur.

Majör otohemoterapi, en yaygın kullanılan bu metotla 50-200 ml kan alınarak, dozu belirlenmiş ozonla karıştırıldıktan sonra tekrar kişiye geri verilmesidir. Genellikle haftada 2 veya 3 defa en az 10 seans olacak şekilde protokol belirlenir ve uygulanır. Ana tedavi yöntemidir. Diğer ozon tedavileri ile desteklenebilir.

ozon-tedavisi2Adeleden ozonlanmış kanın verilmesi (Minör otohemoterapi):

Kişiden alınan 2-5 cc kan, belirlenmiş dozda ozonla karıştırılarak kas içine enjekte edilmesidir.

Torbalama (Torba ve kupa ile ozon uygulanması): 

Bölgesel olarak tedavi edilecek alana ozon gazının uygulanması işlemidir. El ve ayaklar özel bir torba içine sokularak nemlendirilir ve cildin ozonu emmesi sağlanır.

Vücut boşluklarına ozon gazı verilmesi:

Rektal, vajinal ve kulak yoluna püskürtme ile ozon verilmesidir. Makattan ozon gazının verilmesi, ülseratif kolit, Crohn hastalığı gibi iltihabi barsak hastalıkları adı verilen bir hastalık grubunda uygulanmaktadır. Hasta kendi kendine uygular, tek kullanımlık tüp ve torbalar kullanıldığı için hijyeniktir.

Eklem içine ozon gazı verilmesi:

Ağrılı iltihabi eklem romatizması olan artrit ve tekrarlayan artroz gibi hastalıklarda uzman doktorlar tarafından çok yavaş olarak eklem içine ozon gazı verilir.

Ozon Tedavisinin Uygulanamayacağı İki Durum Vardır.

1. Hipertiroidism, yani tiroit bezinin çok çalıştığı durumlar

2. Favism, kanda G6PD adlı bir enzimin eksik olduğu ve hastaların bakla yiyememeleri ile kendisini gösteren bir hastalıklarının olması durumunda ozon uygulaması yapılamayacaktır.

(Visited 123 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 4,94 - 16 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.