Kategoriler

Ramazanda Neden Kilo Alınır? Ramazanda Kilo Almamak için Ne Yapmalı?

Pek çok insan ramazan ayında kilo almaktan yakınır.

Bütün gün aç kalınmasına veya sadece iki öğün yenilmesine rağmen ramazan ayında neden kilo alınır? Bu ayda neden kilo alınır hiç düşündünüz mü?

Oruçla birlikte gün boyu fiziksel aktivite azalır, aynı zamanda uzun süre aç kalınması nedeniyle metabolizma hızı düşer.

İftarda kan şekerinin düşük olması ve yemeklerin hızlı bir şekilde ve iyice çiğnenmeden yenmesiyle de almamız gereken enerjinin üzerinde enerji alınır.

Metabolizma hızının düşmesi, azalan aktivite, hızlı yemek yeme, alınan fazla enerji, kilo artışına neden olur. Aynı zamanda hızlı yemek yeme ve gereğinden fazla enerji alma, reflü, şişkinlik,

kabızlık, halsizlik gibi sağlık sorunlarına da yol açar.

Sahura kalkmamak, sahurda fazla miktarda yağlı ve ağır besinleri tüketmek, yeterince su içmemek, iftarda hızlı ve gereğinden fazla yemek yemek kilo alma sebepleridir.

Sahura kalkmamak, yatmadan önce bir şeyler yiyerek oruç tutmak, ertesi gün açılık süresini uzatarak,
kan şekeri, tansiyon ve metabolizma hızını düşürür. Bunun neticesinde çarpıntı, terleme, halsizlik, isteksizlik, yorgunluk, baş ağrısı gibi sağlık problemleri de görülebilir.

Bu durumları göz önünde bulundurarak sahura kalkmayı asla ihmal etmeyin.

Sahurda yağlı ve ağır besinlerin tüketilmesi vücuttaki yağ oranının artmasına, şeker içeriği yüksek olan besinleri tüketmekte, kan şekerinde hızlı yükselme ve düşmelere aynı zaman da ertesi gün daha çabuk acıkmaya neden olur.

Sahurda protein kaynağı olan süt, yoğurt, peynir, yumurta gibi besinleri tüketmeye özen gösterilmelidir. Bu besinler hem kan şekerini dengeleyecek hem de tok kalmayı sağlayacaktır.

Sahurda süt, peynir, ceviz veya zeytin, domates-salatalık, kepekli ekmek gibi kahvaltılık besinleri veya çorba, yoğurt, meyve gibi hafif besinlerin tüketilmesi uygundur.

“Kilo Almadan Sağlıklı Bir Şekilde Nasıl Oruç Tutulur?” bu konumuz için tıklayınız.

“Kilo Aldırmayan İftar ve Sahur Menüsü” bu konumuz için tıklayınız.


YORUMLAR