Romatizmaya Ne İyi Gelir? Romatizmaya İyi Gelen Yiyecekler

Romatizmaya ne iyi gelir? Hangi yiyecekler romatizmaya iyi gelir? konumuzu işlemeden önce sizleri  romatizma hastalığı ile ilgili bilgilendirmek isteriz. Mesela;

Romatizma nedir? Romatizma hastalığı neden olur? Romatizma hastalığının çeşitleri… Romatizma hastalığının beli başlı belirtileri gibi.

Romatizma nedir? 

Vücudumuzun hareket etmesini sağlayan kaslar, kemikler, eklemler ve bu yapıları birleştiren bağlarda ağrı ve hareket kısıtlılığına, bazen de şişlik ve şekil bozukluğuna neden olan hastalıklara, genel olarak romatizma denir.

Romatizma hastalığı neden olur?

Romatizmal hastalıkların nedenleri genellikle vücutta eklemleri, kasları, kemikleri ve bunları birbirine bağlayan bağları etkileyen ve bu dokularda meydana gelen hasarlardır. Bu hasarlar eklemlerde şişliklere, kızarıklığa, hareket kısıtlamasına ve hatta şekil bozukluklarına yol açabilen rahatsızlıklara neden olur.  Bazı romatizmalar sadece eklemleri değil, bağışıklık sistemini ve iç organları da etkiler. Romatizmal hastalıkların çoğunun kesin nedeni bilinmese de genetik faktörler, cinsiyet, çevresel faktörler ve yaş faktörleri önemlidir.

Romatizma hastalığının çeşitleri ve belirtileri :

Romatizma hastalıkları genel olarak iltihaplı ve iltihaplı olmayan olarak iki sınıfta değerlendirilir.

İltihaplı romatizma mikropların neden olduğu, bağışıklık sisteminin bozulması ve ürik asit gibi maddelerin yaptığı hasar sonucu oluşur. Genellikle çok sancılıdır. Hemen hemen tüm organlarda kendisini gösterebilir. İltihaplı romatizma yaşlılara özgü bir hastalık değildir. Bebeklerde bile görülebilir.

İltihaplı romatizmanın belirtileri :

romatizma1* Eklemlerde ağrı, serleşme ve şişlikler

* Simetrik eklemlerde benzer ağrılar. İki dizin birden ağrıması gibi.

* Sabahları yaşanan eklem sertlikleri

* Ateş

* Yorgunluk, halsizlik

* Eklemlerde görülen ve romatizmal nodül adı verilen şişlikler

İltihabi olmayan romatizmalar; halk arasında kireçlenme olarak bilinen dejeneratif eklem hastalıkları (osteoartrit) ve boyun, sırt, kol, bacak yumuşak dokularında ağrı ile seyreden yumuşak doku romatizmalarıdır (miyalji, fibromiyalji, tendinit).

İltihabi olmayan romatizmalar; kaza, darbe sonucunda eklem ve kasların hasar görmesine bağlı olarak gelişebilir. Bazen de metabolik ya da psikolojik sorunlar iltihabi olmayan romatizmayı beraberinde getirebilir. Genetik faktörler, çevresel etmenler, cinsiyet ve yaş da romatizmayı tetikleyebilir. Ailesinde romatizma olanlar bu hastalığa daha yatkındır.

* Eklemlerde ağrı

* Eklemlerde şişlikler

* Eklem bölgelerinin hassaslaşması

* Kaslarda zayıflama

* Yürüme esnasında yaşanan ağrılar

* Eşyaları kavramada zorlanma

* Giyinirken zorlanma

* Otururken, uzanırken zorlanma

Şimdi Romatizmaya iyi gelen yiyecekler konumuza geçebiliriz.

 

Eklem, kas ve sinirleri etkileyen, ağrılara sebep olan ve özellikle soğuk ve nemin büyük rol oynadığı bir hastalık olan romatizmaya iyi gelen yiyecek ve bitkileri şöyle sıralayabiliriz.

Romatizmaya iyi gelen yiyecekler : 

romatizma2* Enginar : Vücuttaki zehri atma etkisi sayesinde başta romatizma olmak üzere gut hastalığı ve eklem yanmasına karşı birebirdir. Folik asit ve potasyum kemikleri güçlendirir.

* Domates : C vitamini deposudur. Kemiklere kuvvet verir.

* Fasulye : Romatizma, siyasit ve böbrek hastalıklarına iyi gelir

* Kereviz : Romatizma hastalığı tedavisinde kullanılır.

* Pancar : Böbrekleri çalıştırır. Önemli bir potasyum kaynağıdır. Kemiklere büyük faydası vardır. Vücuttaki tuz oranını dengeler. Bu sayede böbrekler ve idrar yollarının çalışmasını da destekler.

* Turp : Siyatik, lumbago, romatizma ve nevraljide bu hastalıklara yararlıdır.

Konumuz ile alakalı olarak “Dr.Feridun Kunak’tan Romatizma ve Eklem Ağrılarına İyi Gelen Bitkisel Tedavi”  makalemizi de okuyabilirsiniz.

* Hurma : Türüne göre değişse de hurmaların birçoğu yüksek oranda demir içerir. Kemikler için faydalıdır. Besin değeri yüksek ve önemli bir enerji kaynağıdır. Doğal müshil etkisine sahiptir. Kurutulmuş olanlarına göre daha yüksek oranda su ve daha düşük kalori içerir.

* Armut : Romatizma ve eklem kireçlenmesi olanlar için yararlı bir meyvedir.

* Kavun : Orta boy bir kavunun yarısı, günlük C vitamini ihtiyacını tamamen karşılar. A vitamini ve betakaroten içerir. Bunlar antioksidan, yani vücudu temizleyici etkiye sahiptir. Dolayısıyla romatizmaya iyi gelir. Ayrıca böbrekleri rahatlatır. Yüksek miktarda su ve düşük miktarda kalori içerir

* Frenk üzümü : Yapraklarının uzun müddet kaynar su içinde demlemeye bırakılması ile elde edilen sıvı romatizmal hastalıklara iyi gelir.

* Biber : Eklem yerlerine, ovuşturularak sürülürse kan dolaşımını hızlandırır. Romatizma ve eklem yerleri ağrılarını dindirir. Kırmızı biberdeki Capsaicin maddesinin ağrı kesici etkisi olduğundan ağrı kesici krem yapımında da kullanılır.

(Visited 251 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 19 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.