Saç Neden Kepeklenir? Saç Kepeklenmesinin Çözümü Nedir?

Saç derisi de diğer cilt yüzeyleri gibi sürekli yenilenmektedir. Ölü hücreler dökülür, yenileri üretilir. Bu dökülme aşırı derecede olduğunda, buna kepek denir.

Kepek, her yaşta olabileceği gibi, ergenlik döneminde daha fazla görülür.

Kepeğin, kötü saç bakımı ile hiçbir ilgisi yoktur. Saçlar çok sık yıkansa bile yine kepek oluşabilir, bununla ilgisi yoktur.

Saçlarda kepek oluşturan nedenleri iki gurupta toplayabiliriz.

İç Nedenler : Aşırı terleme, yeteri kadar hijyen sağlanmaması, duygusal gelişen stres, yorgunluk, aşırı yağ ve şeker tüketimi, düzensiz beslenme, sağlık ile alakalı problemler, hormon bozuklukları, alerjik reaksiyonlar.

 

Dış Nedenler: Hava koşulları, tansiyon ve stres, çok sıkı şapka takılması, saçın aralıklı yıkanması ve düzgün durulanmaması, fazla miktarda sprey, jöle kullanımı, saç boyalarını yanlış kullanmak, gibi.

Kepek bir hastalık değildir. Sadece, dönem dönem yaşanan, doğal bir süreçtir. Bu nedenle, tam anlamı ile ortadan kaldırılamaz. Ancak sorun kontrol altında tutulabilir.

Sorun eğer aşırı değil ise, düzen içinde kullanılan kepek şampuanları ile problem çözülebilir. Şayet kullanılan şampuan ile sorun kontrol altına alınamaz ise, doktorun önereceği ilaçlı şampuanlar tercih edilmelidir.

 

Ayrıca, kepeğin ortaya çıkmasını sağlayan karbonhidrat ve yağ asitlerine karşı, bol miktarda B vitamini tüketilmelidir.

 

“İbrahim Saraçoğlu-Saçları Parlatan, Canlandıran, Kepeği Giden Saç Maskesi” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

“Suna Dumankaya’dan Kepekli Saçlar için Maske ve Tonik” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

(Visited 168 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.