Saç Neden Uzamaz? Saçların Uzamasında Neler Etkili?

Pek çok kişi saçlarının uzamadığından şikayetçidir. Ancak; böyle bir durumda yapılacak ilk iş saç uzatan yöntemler olmamalıdır. Çünkü; bilinmesi ve araştırılması gereken asıl konu saçların neden uzamadığıdır.

Peki saç neden uzamaz veya saçlarımızın uzamasında neler etkili hiç düşündünüz mü?

Saç tipi, saç rengi gibi saç uzaması da genetik özelliklere bağlıdır. Aileden gelen genler ile belirlenen bir durumdur. Bu en önemli nedenin yanı sıra çevresel faktörlere bağlı olarak saç uzaması artar ya da yavaşlayabilir.

Saçlarınızın uzamasını etkileyen çevresel faktörlerin başında ise; yanlış saç bakım rutinleri ve yetersiz beslenme yer alır. Yanlış saç bakım rutinleri, doğru ürünleri kullanmamak, saçların çabuk kırılmasını sağlayan ısı veren işlemler, düzenli olarak uygulanmayan nemlendirici ve güçlendirici bakımlar sıralanabilir.
Saçlarımızın uzamasını etkileyen etkenler ise şöyle sıralanabilir. 

sac-uzamasi2Uyku : Düzenli uyku saçların uzaması üzerinde etkili bir faktördür. Kronik uyku bozukluğu, düzensiz ve kalitesiz uyku saçlarımızı olumsuz etkiler. Her gün en az 7-8 saat uyumalı ve her gün aynı saatlerde yatmaya ve kalkmaya özen gösterilmeli.

Beslenme : Saçların uzamasında beslenmenin önemi büyüktür. Vitamin ve mineral bakımından zengin, protein, karbonhidrat ve yağ bakımından dengeli bir beslenme saçlarımızın uzaması için gereklidir.Genel olarak saç sağlığına faydalı besinler ise; yumurta, yoğurt, kuruyemişler, elma, kivi, portakal, mandalina, çilek, ıspanak, brokoli, yeşil fasulye, havuç, karnabahar ve üzümdür. Ayrıca; esansiyel yağ asitleri bakımından zengin balık, ceviz, keten tohumu saç ve cilt sorunları için ideal yiyeceklerdendir.

Egzersiz : Düzenli egzersiz tüm vücudumuz için faydalıdır. Saç ile ne alaka diyebilirsiniz. Saçlarımıza faydası ise hem toksinlerin vücuttan daha kolay atılmasını sağlaması hem de saç derisindeki kan dolaşımını arttırarak saç köklerini güçlendirmesinden ileri geliyor.

Vitaminler : Özellikle saça faydası bilinen A, B, C ve E vitaminlerini her gün düzenli olarak alınmalı. Bu vitaminleri gıdalar yoluyla alamıyorsanız doktorunuza danışıp multi vitamin takviyesi kullanabilirsiniz.

Saç Bakımı : Saçlarınızın sağlıklı ve daha kısa sürede uzamasını istiyorsanız kırılmasını önlemeli ve sürekli nemli kalmasını sağlamalısınız. Saç maşası, saç kurutma makinesi gibi cihazlar saç tellerini kurutarak kırıkları arttırabilir. Ayrıca ağır kimyasal maddeler içeren boyalar saçı yıpratan saç ürünleri arasında ilk sırada gelmektedir. Saçlarınızın uzama döneminde bu tip uygulamalara ara verirseniz daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

(Visited 236 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 12 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.