Saçlar Neden Uzamaz? Saçların Uzamamasının Nedenleri Nelerdir?

Saçlar bir kadının en fazla önem verdiği ve estetik duruşuna katkı sağlayan unsurlardandır. Ancak pek çok bayan saçlarının bir türlü uzamadığından dolayı şikayetçidir.

Saç normal şartlarda yaşam döngüsünde bir sekteye uğramadığı sürece uzar. Fakat bu süreçte bir aksilik yaşarsa uzaması yavaşlar veya hiç uzamaz.

Peki bu aksilikler ne olabilir. Saçların uzamasını engelleyen sebepler ne olabilir. Şimdi bu makalemizde bu etkenlere değinmek istedik.

Saçlar neden uzamaz sorusunun yanıtı, pek çok nedene bağlıdır. Dengesiz ve yetersiz beslenme, yoğun stres, yanlış saç bakımı ve sigara içmek gibi sorunlar saç uzamasını etkileyen en önemli faktörlerdendir. Bu nedenlerden bazılarını şöyle detaylandırabiliriz.

Saçların Uzamama Sebepleri :

Her bireyin metabolizması birbirinden farklıdır.

sac-uzamasi1Genetik olarak her metabolizmanın saç uzama hızı birbirinden farklıdır. Bir bayanın saçları ayda 1 santimetre uzarken, bir başkasının saçları bir ayda daha fazla ya da daha az uzuyor olabilir. Saç uzatırken bir sorun var duygusuna kapılmadan, bu özelliği bir düşünmek ve sabırlı olmak gerekir.

Beslenmedeki yetersizlikler. Saçlar ilk başta küçük bir tüycük olarak çıkar ve kökünden aldığı besinle saç haline dönüşür ve uzamaya başlar. Her saç kökü 2-3 yıl arası yaşar ve sonra ömrünü tamamlayarak dökülür. Bu tüycüklerin saç haline dönüşebilmesi ve sağlıklı uzaması için iyi beslenmesi gerekir. Yetersiz beslenme, yapılan ağır diyetler, fast-food ve abur cubur tarzı beslenme, meyve ve sebze tüketmeme saçın uzamasını yavaşlatan etkenlerdendir. Düzenli beslenmenin yanı sıra ceviz gibi kuru yemişler saç ve tırnak uzamasını hızlandırır ve kalitelerini artırır.

Stres. Saçların belki de en büyük düşmanı strestir. Saç uzamasını yavaşlattığı gibi saç dökülmelerini de artırır. Stresten uzak durun demek ne kadar mantıklı olur bilemem ama hayata biraz daha olumlu bakmak işleri kolaylaştıracaktır.

Sigara içmek. Sigara vücudun uç noktalarındaki damarların büzülmesine neden olur ve o bölgelere besin taşınamaz. Bu yüzdendir ki çok sigara kullanan insanların cildi soluk renktedir, çünkü ciltleri beslenemez. Saçlar da aynı şekilde kılcal damarlarla beslenir. Bu yüzden sigara kullanımının saç sağlığına zararları büyüktür.

Yanlış Yıkama. Ne yazık ki bir çoğumuz saçlarımızı yanlış yıkıyoruz. Saçlar iyi arınsın diye kullanılan çok sıcak su saç derisine ve saç köklerine zarar veriyor ve saçın ph dengesini bozarak kurutuyor. Kuruyan saçların da uzaması yavaşlıyor. saç yıkamak için ideal sıcaklık, el yakmayacak kadar ve ılığa yakın su kullanmak. Saçı çok fazla şampuanlamak da saç derisini yıpratan etmenlerden. 2, maksimum 3 kere şampuanlamak saç için yeterlidir.

Saçların uzamasını yavaşlatan ana etmenler bunlar olup, eğer, sağlıklı saçlar hedefliyorsak önce bunları ortadan kaldırmalıyız. Daha sonra hızlı saç uzatma yöntemlerine başvurmalıyız.

(Visited 241 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 16 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.