Saçların Çabuk Uzaması için Ne Yapılmalı?

Sağlıklı, güzel görünümlü saçlar pek çok kişinin hayali. Temel kural, sağlıklı saçlara sahip olmak mantığı ile kişilerin tercihi uzun veya kısa saç olabilir.

Saçların sağlıklı bir şekilde, çabuk uzaması için, bol bol sebze ve meyve tüketmek, kırılan uçları düzenli olarak aldırmak, saç tipine uygun şampuan kullanmak, kozmetiklerden ve maşa, fön makinesi gibi cihazlardan uzak durmak gerekir.

Şimdi, saçların çabuk uzamasını sağlayan bu seçenekleri ayrıntılı olarak anlatmak istiyorum.

Saçların Çabuk Uzaması için :

Başlangıç : Saçlarınızı uzatmaya başlamadan önce, ilerde oluşabilecek sorunları engellemek için, kırıkları alınmış bir saça sahip olmanız önemli. Saçlarınız uzarken 2-3 ayda bir uçlardan alarak kırıkların daha fazla saçı etkilemesini engelleyebilirsiniz. Saçlarınız istediğiniz kadar uzadıktan sonra ayda bir yarım santim kadar uçlardan alabilirsiniz.

Beslenme : Saçların hızlı uzaması için, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu miktarda, protein, vitamin ve mineral alması çok önemli. Özellikle A, C, E ve B vitaminleri saçların sağlığı ve uzaması üzerinde oldukça etkili.

Doğru beslenme, saçlarınızın daha kısa sürede uzamasını, hacim kazanmasını, kırıkların azalmasını ve sağlıklı görünmesini sağlayacaktır.

Tükettiğiniz gıdalar arasına,

* Omega 3 yağ asidi bakımından zengin balık ya da keten tohumunu ekleyin.

* İyi birer çinko kaynağı olan, tavuk, kepek, buğday tohumu, yulaf tüketin.

* Demir bakımından zengin, yumurta, et, yeşil yapraklı sebzeler, pancar, kuru fasulye gibi gıdaları düzenli olarak yiyin.

Kimyasallardan Kurtulun : Saçlarımızın görünümü büyük oranda genetik özelliklerimize bağlı. Ancak, saç boyası, ağır saç bakım ürünleri, saç maşası ya da kurutucu gibi cihazlar, jöle ya da sprey gibi şekillendiricilerde saçlarımızı çok yıpratmakta. Eğer saçlarınızın çabuk uzamasını ve sağlıklı görünmesini istiyorsanız, bunları kullanmaktan vazgeçmelisiniz. Tamamen vazgeçemiyorsanız, olabilecek en az şekilde kullanmaya çalışın.

Sıcak Su : Saçları çok sıcak suyla yıkanmak saç derisindeki yağı tamamen alır ve deriyi kurutur. Gereğinden fazla kuruyan saç derisi de, saç köklerinin yıpranmasına ve saçların zayıflamasına yol açar. Bunun önüne geçmek için saçlarınızı ılık suyla yıkayın. Ayda bir kez derinlemesine nemlendiren saç bakım maskesi uygulayın.

Saçlara Şekil Vermek : Çok sıkı bir atkuyruğu gibi saç köklerini zorlayacak saç modellerinden kaçının. Saçlarınızı mümkün olduğunca kendi haline bırakın. Metal toka, saç bandı gibi aksesuarlar kullanmayın.

Fırça : Banyodan sonra ıslak saçlarınızı taramak için asla fırça kullanmayın. Geniş ağızlı bir tarak işinizi görecektir. Saçlarınızı çok sert kurulamayın ve kuruduktan sonra at kılından üretilen fırçayla ya da ahşap tarakla tarayın.

Şampuan : Saçlarınız çok kirli değil ise, şampuanlamadan sadece suyla durulayın ya da nemlendirici krem kullanın. Şampuan kullanırken tüm saçınıza sürmek yerine sadece saç diplerine masaj yaparak sürün.

Saçlarınızı uzatırken zeytinyağı, badem yağı gibi saç derisini nemlendiren ve saçları yumuşatan doğal ürünlerden faydalanabilirsiniz.

“Saçların Parlak Olması için Ne Yapmalı?” bu konumuzu okumak isterseniz tıklayınız.

“Saçları Besleyen Vitaminler ve Besinler” bu konumuzu okumak isterseniz tıklayınız.

(Visited 131 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 8 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.