Saçlarınızın da Vitaminlere İhtiyacı Var! Saçlarınızın İhtiyacı Olan Vitaminler ve Besinler

Güzelliğimizi tamamlayan saçlar hepimiz için çok değerli bir hazine gibidirler. Onları kaybetmekten çok korkarız. Saçlar ile ilgili yaşadığımız sıkıntılar günlük hayatımızı etkileyerek, psikolojik dengemizi bile bozabilirler.

Saçlarımız, yağlanır, kepeklenir, kurur, matlaşır, yıpranır, cansızlaşır ve dökülür. Yani Saçlarınızın Sağlığı bozulmuştur. Bu gibi sorunları yaşadığımızda, beynimiz hep saçlarımız ile meşguldur. Neden ve Ne Yapabilirim sorularına cevap arar dururuz.

Saç sağlığınızın bozulması, beslenmeniz ile alakalı olup, vücudunuzda bazı gerekli vitaminlerin eksikliğinden olabileceği aklınıza geldi mi? Saçlarınızın sağlıklı olmasını istiyor iseniz, onlara gerekli vitaminlerle destek verin.

Şimdi sizlere, Saçlar için gerekli Vitaminlerden ve bunu hangi besinlerden alabileceğinizi anlatarak, sizlere yardımcı olmak istiyoruz.

Saçlar için gerekli ana vitaminler B grubu vitaminleridir. A, E , C vitaminleri de bu konuda önem taşıyorlar.

B2 Vitamini : Vücudunuzda B 2 vitamini eksikse, bunu çok kolay anlayabilirsiniz. Saç kökleri çok çabuk yağlanıyor, uçları ise kuru kalıyorsa bu, B2 eksikliğinin bir belirtisidir. Bu vitamini sayesinde bizim saçlarımız sağlıklı bir görünüme sahiptir. B2 vitamininin kaynağı süt ürünleri, et, karaciğer ve ekmektir.

B3 Vitamini : Saçlarda gerekli miktarda B 3 vitamini yoksa, saçlar erken beyazlamaya başlar. Bu vitamin saçlardaki pigmetlerin oluşumundan sorumludur. Ayrıca saçların uzamasında da etkin rol oynar. B3 vitamini önemli ölçüde sığır eti ve karaciğerde,ayrıca bira mayası içinde, balık, fıstık ve bütün tahıllarda bulunur.

B5 Vitamini : Pantotenik Asit olarak da bilinmektedir. Vitaminin vücutta az olması saç folikülü hücrelerinin yeteri kadar beslenmemesine neden olu. Eksikliği durumunda saç dökülmelerine neden olabilir. Bu vitamin yiyeceklerde bol miktarda bulunur. Bu vitaminin kaynağı tavuk eti, karaciğer, kepek, yumurta sarısı, tahıllar, fıstık, brokoli, bira mayasıdır.

B6 Vitamini : Saç derisi kuruluğu ve kaşıntı probleminiz varsa bu b 6 vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir. Sevmediğimiz kepek oluşumunda da B6 yetersizliğinin önemli rolü vardır. B6 vitamini eksikliğini tavuk, balık, karaciğer, böbrek, yumurta, sebze, soya fasulyesi, muz, fındık, patates, lahana, kepekli tahıl ürünleri tüketerek giderebilirsiniz.

B9 Vitamini : Saç uzamasında etkili bir vitamin olarak bilinmektedir. Sebzeler, peynir, balık, gıda mayası yeterli miktarlarda B9 vitamini içerir.

B10 Vitamini : Bu vitamin saçın doğal renginin korunmasına ve beyazlamaya karşı mücadelede görev alır. Süt ürünleri, pirinç, patates, balık, fındık, yumurta sarısı ve bira mayası tüketerek B10 vitamini eksikliği telafi edebilirsiniz.

B12 Vitamini : İçerdiği koblattan dolayı kobalamin olarak da bilinir. Bu vitamin hücre bölünmelerinin hızlı gerçekleşmesi, dolayısı ile saçların sağlıklı olmaları için gereklidir. Düzensiz saç dökülmeleri, kafa derisi kuruluğu ve kaşıntı bu vitamin eksikliği nedeni ile ortaya çıkabilir. B12 vitamini hayvansal ürünlerde – et, deniz ürünleri, süt ürünleri, yumurta sarısında bulunur.

BC vitamini : Folik asit olarak da bilinir. Folik asit yeni hücre üretimi açısından önemlidir. Vitamin saçlarn uzamasında önmeli bir etkiye sahiptir. Sebzeler, karaciğer, bira mayasında bulunur.

C vitamini : Bu vitaminin görevi saç köklerine kan taşıyan kılcal damarların çalışmalarını desteklemektir. Bu sayede kafa derisinin kan dolaşımını artırır ve saç kaybının önlenmesini sağlar, saç köklerini güçlendirir. Turunçgiller, lahana, maydanoz, kuşburnu meyveleri C vitamini deposudur.

A Vitamini – Retinol : Kuru ve kırılgan saçların tedavisinde A vitamini yararlıdır. Bu vitamin zarar görmüş saç yapısını geri yükleyip, saçlara esneklik kazandırılmasında yardımcıdır. A vitamini kaynakları – balık, tereyağı, yumurta sarısı, karaciğer, kayısı, böğürtlen, havuç olarak bilinmektedir.

E Vitamini : E vitamini kanda oksijen taşıma sürecine dahil olduğundan, dolaşımını artırır, bağışıklık sistemini güçlendirir. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olan insanların saçları da sağlıklı olur. E vitamini eksikliği saç gelişimi olumsuz etkileyip, saç dökülmesine neden olabilir. Fındık, ayçiçeği yağı, kuruyemişlerde bulunur.

Beslenmenize dikkat ederek saçınızın sağlıklı yapısını koruyabilir ve saç ve deri hastalıklarına yakalanmazsınız.

“Saç Bakımı” ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

“Beslenme” ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 347 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 3 oy)
Latest Comments
 1. dilek celikoglu

  cok faydali bilgiler aldim sacimdaki sorunlarin hangi vitamin eksikliginden kaynaklandigini ogrendim cok tesekurler.

 2. dilek celikoglu

  cok degerli bilgilere sahip oldum ,sacimdaki problemlerin hangi vitamin eksikliginden kaynaklandigini anladim cok tesekkurler

 3. ayse

  çok faydası oldu teşekkürler 😀

 4. Anonim

  Bende hepsine uyucam

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.