Şeker Hastaları Neler Yemeli? Neler İçmeli?

Şeker hastalığı tıp dilindeki ismiyle “diyabet” , adından da anlaşılacağı gibi kan şekeri seviyelerinin yüksekliği ile seyreden bir hastalıktır. Şeker (glikoz) vücudumuz için önemli bir enerji kaynağı olmakla birlikte beyin dokusunun temel enerji kaynağıdır. Ancak kan şekeri belli seviyelerin üzerine çıkarsa dokulara zarar vermeye başlar.

Yüksek şeker, dokular üzerinde toksik etki yapar. Başta damarlar olmak üzere dokular ile etkileşime geçerek bunların yapısını bozar. Bu da uzun süreçte farklı organlarda, farklı derecelerde hasarlara yol açar. Özellikle damar yapısını bozuyor olması kalp, böbrek, göz, sinir gibi önemli yapıların beslenmesini bozar.

Bu yüzden şeker hastaları yediklerine içitiklerine çok dikkat etmek zorundadırlar.

Şimdi gelelim makalemizin esas konusuna.

Şeker hastalığına ne iyi gelir? Şeker hastaları için uygun yiyecek ve içecekler neler? Şeker hastaları neler yemeli veya içmeli?

sekere-iyi gelenŞekere İyi Gelen Yiyecekler : Bazı sağlık uzmanları kepek ekmeğini tavsiye etse de önerile tam buğday ekmeğidir. Tam tahıllı ürünler ve çok az şeker içeren tahıllı yiyecekler, tam tahıllı ekmek, fırında kızartılmış patates, tam tahıllı un veya mısır ekmeği, mısır, patlamış mısır veya mısırdan yapılmış ürünler.

Şekere İyi Gelen Sebzeler : Taze sebzeler, çiğ veya suda hafif haşlanmış sebzeler, dondurulmuş veya hafif buğulanmış sebzeler, düşük sodyumlu ya da tuzsuz konserve sebzeler, salata, yeşillik, lahana, ıspanak, roka.

Şekere İyi Gelen Meyveler : Dondurulmuş meyve ve konserve meyve suları, şekerli veya az şekerli konserve meyveler, şekerli şekersiz reçel ve konserveler, şeker eklenmemiş elma püresi, % 100 meyve suyu.

Şekere Faydalı Et ve Proteinler : Fırında, ızgara, veya haşlanmış etler, sığır etinin yağsız kısmı, hindi eti, düşük yağlı peynir, tavuk veya hindi eti, derisiz göğüs kısmı, fırında, ızgara buğulama veya ızgara balık, fasulye, yumurta, fındık.

Şekere Faydalı Süt Ürünleri : % 1 veya yağsız süt, düşük yağlı yoğurt, düşük yağlı peynir, düşük yağlı veya yağsız ekşi krema, dondurulmuş düşük yağlı, düşük karbonhidratlı yoğurt.

Saf su, şekersiz ve fazla tatlı olmayan diğer içecekler, şekersiz çay, az limonlu olabilir, şekersiz kahve, tatlandırmak için süt katılabilir, sade kahve.

(Visited 86 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 11 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.