Şeker Hastalığı (Diyabet) Nasıl Anlaşılır? Şeker Hastalığının İlk Belirtileri Nelerdir?

Vücudumuzda midenin arka kısmında pankreas adında bir bez bulunur. Bu bez kan şekerini düzenleyen hormonlar salgılar. Bu hormonlardan biri insülindir. İnsülinin salgılanamaması ya da etkisiz kalması sonucu hücrenin enerjisini karşılamak gibi çok önemli bir görevi olan şeker (glukoz) hücreye giremez. Hücreye giremeyen bu şeker kanda birikir. Kanda normal bulunması gereken miktardan daha fazla bulunur. Bu da bütün hücrelere zarar verir. Çünkü fazla şeker vücutta zehir gibidir.

Şimdi şeker hastalığının ilk belirtilerini şöyle sıralayalım.

Şeker hastalığının ilk belirtileri :

Sık idrara çıkma : İnsülin seviyelerindeki dengesizlikler ve kan şekerinin dengelenememesi idrar sıklığının artmasına neden olur.

Susama : Kan şekeri seviyelerine bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Kişi sık sık susar.

Kilo kaybı : Açıklanamayan kilo kaybı durumunda mutlaka bir doktora danışılması önerilir.

Açlık hissi : Açlık hissi yine kan şekeri düzeylerindeki dengesizlik nedeni ile oluşur. Doğru ve dengeli beslenmeye rağmen sık sık açlık hissediliyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulması tavsiye edilir.

idrarYorgunluk ve zayıflık hissi : İnsülin ve kan şekeri düzeylerinin dengesizleşmesi kişide canlı hücreler için gerekli olan enerjinin üretilmesini engeller. Bu da yorgunluk hissine neden olur. Fiziksel hareketlilik dışında kronik yorgunluk söz konusu olduğunda bu durumun nedeni şeker hastalığı olabilir.

Ellerde ve ayaklarda uyuşukluk : Kandaki aşırı şeker sinir hasarına neden olarak diyabetik nöropative neden olur. Bu da ellerde ve ayaklarda uyuşmaya neden olur.

Ciltte yaralar : Diyabet hastalığı söz konusu olduğunda ciltte nedeni belli olmayan yaralar da oluşmaktadır. Nedeni tam olarak anlaşılamasa kanda aşırı şeker birikmesinin neden olduğu düşünülmektedir.

Bulanık görme : Diyabet ile oluşan sıvı kaybı göz sağlığını da olumsuz etkiler. Durum tedavi edilmezse kısmi görme kaybı ve hatta körlüğe neden olabilir. Bu nedenle görmede bulanıklık oluştuysa mutlaka en kısa sürede bir doktora gidilmelidir.

Diş etlerinde şişme diş eti kanaması : Diyabet sırasında bağışıklık sisteminde zayıflık meydana gelir. Bu da vücutta ve ağız içerisinde bakterilerin daha hızlı üremesine neden olur. Şişen diş etleri iltihap nedeni ile oluşabileceği gibi çene kemiğinin aşınmasına da neden olabilir.

kasinti2Cilt kuruluğu ve diğer cilt sorunları : Şeker hastalığı ile birlikte çeşitli cilt sorunları da oluşabilir.

Ciltte kaşıntı, dolaşım sorunları ya da cilt kuruluğu en sık görülen cilt sorunlarından biridir.

Koltukaltı ve boyun çevresinde koyulaşma ve kararma da görülebilir. Bazı durumlarda ciltte kabarıklık olabilir ve kabuklu lezyonlar da oluşabilir.

Bu belirtiler bir veya birkaçı görülmeye başladığı anda en kısa sürede bir doktora gidilmelidir. Çünkü; şeker hastalığı yada diyabet gerçekten ciddi bir tıbbi sorundur ve tedavi edilmediği takdirde ölümcül olabilir.

Beslenme şekli de çok önemli olup, beslenme önerileri için doktora danışılmalı. Su  tüketimi de mutlaka artırılmalıdır. Her gün 13 ila 16 bardak su düzenli olarak tüketilmelidir.

(Visited 19 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 5 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.