Şeker Hastalığı (Diyabet) ve Türleri

Şeker hastalığı ya da diğer adıyla diyabet, vücudun kan şekerini (glikoz) nasıl kullandığını ifade eden bir hastalıktır. Glikoz, sağlık için hayati önem taşıyan bir moleküldür. Çünkü glikoz, kas ve dokuları oluşturan hücreler için önemli bir enerji kaynağıdır. Aynı zamanda glikoz, beyinin ana yakıt kaynağıdır.

Vücudumuz enerji ihtiyacını, yiyeceklerden aldığımız karbonhidrat, protein ve yağlardan sağlar. Emilebilmek için en küçük parçalara ayrılan bu besin öğelerinin en önemlisi glikoz denilen basit şekerlerdir. Glikoz başta beyin olmak üzere vücudun tüm organlarının önemli bir besin kaynağıdır.

Hücreler ihtiyacı olan glikozu ise, midenin arkasında bulunan pankreas bezinin salgıladığı insülin hormonu yardımıyla kullanır.

sekerŞeker hastalığı ya da diğer adıyla diyabet, pankreasın yeterli miktarda insülin üretememesi ya da ürettiği insülinin etkili bir şekilde kullanılamaması durumunda gelişen bir hastalıktır.

İnsülin, şekerin hücre içine girmesini ve hücrede glikojen olarak depolanmasını sağlar. Şeker hastası, yediği besinden kana geçen şekeri yani glikozu kullanamaz ve bu durumda kan şekeri düzeyi yükselir. Bu durum uzun dönemde birçok doku ve organda hasara yol açar.

Şeker hastalığının tip 1 şeker hastalığı ve tip 2 şeker hastalığı olmak üzere belirgin iki tipi vardır.

Tip 1 şeker hastalığı, insülinin pankreasta hiç üretilmediği ya da çok az üretildiği tiptir. Genellikle çocukluk ve gençlik döneminde görülür.

Tip 2 şeker hastalığında ise; vücut insülin üretmektedir, ancak hücreler insüline direnç göstermektedir. Buna bağlı olarak zaman içinde üretilen insülin miktarı da yetersiz kalır. Bu sebeple yemeklerden sonra kandaki şeker hücrelere giderek enerjiye dönüşemez ve kan şekeri düzeyi yükselir. Tip 2 şeker hastalığı genellikle orta yaş ve üzerindeki bireylerde görülür.

(Visited 13 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 10 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.