Şeker Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir? Şeker Hastalığı Nasıl Takip Edilir?

Şeker hastalığı kontrol altına alınmadığında damarları ve sinirleri tahrip ederek kalp, beyin, göz ve böbrek gibi organlara zarar verebilen sinsi bir hastalıktır. Şeker  hastalığına bağlı oluşabilecek hasarları önlemek ya da geciktirmek için erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

Şeker hastalığı kan şekeri ölçülerek teşhis edilir.

Şeker hastalığı olmayan bir bireyin kan şekeri düzeyi açlık halinde 120 mg/dl, tokluk halinde (yemeğe başladıktan iki saat sonra) 140 mg/dl’nin üstüne çıkmaz. Açlıkta veya toklukta ölçülen kan şekeri düzeyinin bu değerlerin üstünde olması şeker hastalığının varlığını gösterir.

Şeker hastalığının teşhisinde risk gruplarının taranması son derece önemlidir.

Şeker hastalığı açısından risk grubuna giren kişiler şöyle sıralanır;

* Ailesinde şeker hastalığı olanlar,

* 30 yaşından sonra aniden kilo alan, beden kitle endeksi 30’a yaklaşmış olanlar,

* İri ya da ölü çocuk doğuran ya da tekrarlayan düşük öyküsü olan kadınlar,

seker-hastaligi1* Genç yaşta olmasına rağmen hipertansiyonu, kolesterolü ve kan yağları yüksek olan kişiler.

Risk grubunda yer alan bu kişilere çeşitli testler uygulanır. Şeker hastalığı tanısı genelde kan şekeri tayiniyle yapılır. Kan şekeri tayininde esas amaç açlık ve tokluk kan şekerinin tespiti ile HbA1c denilen üç aylık ortalamayı gösteren testin uygulanmasıdır. Gizli şeker araştırması ise ‘OGTT’ denilen şeker yükleme testiyle yapılır.

Açlık kan şekeri değeri ne olmalıdır?  

Açlık kan şekeri ölçümü için hasta, 8 saatlik açlıktan sonra sabah kahvaltısı yapmadan kan örneği verir.

Açlık kan şekeri sınırı 100 mg’dır. Açlık Kan şekeri (AKŞ) ölçümü 100-125 mg/dl olması gizli şeker (pre-diyabet) sinyalidir. AKŞ ölçüm sonucunun 126 mg/dl veya daha fazla olması şeker hastalığını gösterir.

Tokluk kan şekeri değeri ne olmalıdır?

Yemekten bir ya da iki saat sonra alınan kan şekeri değerine tokluk şekeri denir. Tokluk şekeri; şeker yüklemesi veya besin alınması olmak üzere iki farklı şekilde ölçülür.

Besin alınarak yapılan incelemede tokluk kan şekerindeki hudut 130-140 mg arasındadır. 140-145 mg’ı geçen değerler normalin üstündedir. Eğer, tokluk şekeri 200 mg’ın üzerindeyse bu açık diyabettir.

HbA1c  Takip Testi : HbA1c nedir, neyi gösterir?

Hem açlık şekerinin, hem de tokluk şekerinin ortalaması olan HbA1c yalnız başına bir tanı testi değildir. Mutlak surette açlık ve tokluk şekeriyle beraber değerlendirilmesi gerekir. Aç veya tok karnına yapılabilir. HbA1c tanı değil, takip testidir. Bir şeker hastası takip edilirken, ‘iyi tedavi oluyor mu’, ‘rejimine dikkat ediyor mu’ ya da ‘ilaçlarını muntazam alıyor mu’ bu yönden değerlendirilir.

(Visited 16 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 6 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.