Şeker Hastalığı Nedir? Şeker Hastalığı Nasıl Oluşur?

Şeker hastalığı tıp dilindeki adıyla  “diyabet” , vücudun kan şekeri dengesini sağlayamadığı ve şekerin dokulara zarar verebilecek seviyelere yükseldiği metabolik bir hastalıktır.

Kandaki şekerin kaynağı, yediğimiz besinler ve karaciğerde depo halinde bulunan glikoz(şeker) dur. Uzayan açlık durumunda karaciğerden kana şeker salınırken, yemek sonrası ise, kandan karaciğer ve dokulara glikoz (şeker) geçişi olur.

Kan şekeri, başta insülin hormonu olmak üzere birçok hormonun etkisi altında hassas bir şekilde kontrol edilir.

Şeker yani glikoz, vücudumuz için önemli bir enerji kaynağı olmakla birlikte beyin dokusunun temel enerji kaynağıdır. Ancak; kan şekeri belli seviyelerin üzerine çıkarsa dokulara zarar vermeye başlar.

Peki ; Şeker Hastalığı Nasıl Oluşur? Bu konuda sizleri şöyle bilgilendirelim.

diyabetŞeker hastalığı temelde 2 mekanizma ile oluşur;

* İnsülin hormonunun yetersizliği: Vücutta yeterince insülin üretilemez.

* İnsülin hormonuna direnç: Yeterli insülin olduğu halde dokularda bu insüline karşı direnç vardır. Yani;  insülinin etkisini gösterememesi.

Bu arada insülin nedir? Bunu açıklayalım,

İnsülin; pankreastan salgılanan ve kanda bulunan şekerin dokularımız tarafından kullanılmasını sağlayan bir hormondur. Birçok görevi olmasına rağmen temel görevi, kan şekerini düzenlemektir. Yemek yediğimizde kana geçen glikoza (şekere) karşılık salgılanan insülin hormonu, şekerin hem dokularımızda kullanılmasını hem de depolanmasını sağlar. Böylece kan şekerinin yükselmesini engellemiş olur.

Yüksek şeker, tehlikeli olup, dokular üzerinde toksik etki yapar. Başta damarlar olmak üzere dokular ile etkileşime geçerek bunların yapısını bozar. Bu da uzun süreçte farklı organlarda, farklı derecelerde hasarlara yol açar. Özellikle damar yapısını bozuyor olması kalp, böbrek, göz, sinir gibi önemli yapıların beslenmesini bozar.

(Visited 24 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 10 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.