Şeker Hastalığı ve Nedenleri

Şeker hastalığı veya diyabet, kanda bulunan glikoz miktarının olması gereken miktardan çok daha fazla olması durumudur. Glikozun fazla olmasının en temel sebebi ise pankreasımızda üretilen insülin hormonunun vücudumuza yetersiz gelmesi veya vücudumuzun bu hormona direnç göstermesidir.

İnsülin hormonu, vücudumuza giren glikoz miktarını dengeleyemediği zaman ise, uzun vadede şeker hastalığının ortaya çıkmasına neden olur.

Şeker Hastalığının Nedenleri

Şeker hastalığı tip 1 ve tip 2 olmak üzere ikiye ayrılır. Şeker hastalığının neden ve nasıl oluştuğu ise, tiplerine göre değişmektedir

Tip 1 şeker hastalığı,  genetik yatkınlığı olan kişilerde, çevresel faktörlerin(bazı virüsler, toksinler, stres) etkisi ile ortaya çıkar. Stres, bazı virüsler ve birtakım yabancı maddeler, Tip 1 şeker hastalığına sebep olan en önemli etkenlerdendir. Normal şartlar altında vücudumuza giren mikroplar ve virüslerle savaşan bağışıklık sistemimiz, insülin salgılayan hücrelerimizi düşman olarak algılayıp onlara saldırır ve yok eder. Bu da vücudumuzdaki insülinin azalmasına veya tamamen yok olmasına neden olur. Bunun neticesinde şeker hastalığı ortaya çıkar.

seker-hastaligiTip 1 şeker hastalığı, daha çok 30 yaş öncesinde görülür ve şikayetler aniden başlar.  Hastalar genellikle zayıf veya normal kilodadırlar. Mutlak insülin eksikliği olduğu için tedavide insülin verilir.

Tip 2 olarak adlandırılan şeker hastalığı ise, vücudumuzun insüline karşı direnç göstermesiyle ortaya çıkar. Tip 1 şeker hastalığında vücudumuzda insülin bulunmuyordu, Tip 2 şeker hastalığında ise, tam tersi olarak vücudumuzda insülin bulunur, ancak vücudumuza etki edemiyordur. Bunun sonucunda da şekerimiz kontrol altına alınamaz ve şeker hastalığı ortaya çıkar.

Tip 2 şeker hastalığı Tip 1’dekinin aksine daha çok kilolu insanlarda görülür. Bu hastalığın ortaya çıkmasında genetik faktörler çok önde gelir. Yani ailemizden birileri şeker hastası ise Tip 2 diyabete yakalanma riski daha yüksektir. Genellikle belirtisi olmadan ilerleyen bu hastalıktan korunmak için düzenli aralıklarla check-up yaptırmak gerekir.

(Visited 7 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 5 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.