Şeker Hastalığı ve Şeker Hastalığının İlk Belirtileri

Vücudumuz kendisi için gerekli olan enerjiyi yediğimiz gıdalardan elde eder. Yemek yedikten sonra gıdalar bağırsaklarda parçalanarak ufak şeker parçalarına dönüşür ve daha sonra bağırsaktan emilerek kan akımı yoluyla vücudumuza dağılır.

Enerji sağlanması için kan şekerinin özellikle kas, karaciğer, yağ ve beyin gibi dokular olmak üzere tüm organların hücrelerine girmesi gerekir. Kanda bulunan şekerin hücrelere girmesi pankreas bezinden salgılanan insülin hormonu sayesinde olur.

İnsülin hormonu kanda yoksa veya olduğu halde hücrelerce emilemiyor ve etki gösteremiyorsa kandaki şeker, hücreye giremediğinden birikir ve şekeriniz yükselmeye başlar.

İşte; kan şekerinin sabah aç karna yapılan ölçümde 126 mg/dl yi geçmesi durumuna şeker hastalığı diyoruz. Kanda şeker 180 mg/dl’yi geçince idrarla atılmaya başlar, yani idrarda şeker çıkar.

Peki, yaşam kalitesini düşüren şeker hastalığının vücutta oluşturduğu ilk belirtileri nelerdir? Şimdi bu belirtileri sizlere aktaralım.

Şeker Hastalığının İlk Belirtileri

idrarSusuzluk ve Sık İdrara Çıkma : Artmış susuzluk ve sık idrara çıkma şeker hastalığının yani diyabetin en yaygın semptomlarıdır. Şeker hastalığında, böbrekler aşırı şekerden etkilenir. Günde ortalama 10 defa tuvalete gitme ihtiyacı oluşur.

Aç Hissetme : Aşırı açlık, susuzluk ve idrara çıkma ile birlikte diyabetin 3 önemli belirtisini oluşturmaktadır. Kan şekeri düşer ve kişide kendisini çok aç hissetme durumu oluşur.

Yorgunluk : Hücreler için yeterli olmayan glikoz açlık ve yorgunluk oluşmasına neden olur. Yemekten sonra halsizlik ve uyku isteği oluşabilir.

Bulanık Görme : Şeker hastalarında gözlenen görme bozuklukları ilk olarak bulanık görme ile başlar. Gözdeki sıvı kaybı bulanık görmeye neden olur. Şeker hastalığı kontrol edilmediğinde bu belirtiler ilerleyebilir.

Nedensiz Kilo Kaybı : Diyet yapmadığınız halde kilo kaybetmeye başladıysanız bu şeker hastalığı belirtisi olabilir. Şeker hastalığında vücut glikozu bir enerji kaynağı olarak kullanamaz, enerji yerine yağ ve kasları yakmaya başlar ve kilo kaybı olur.

Ciltte Kaşıntı : Şeker hastalığı böbreklerde bozukluklara neden olur ve vücut susuz kalır. Kuruyan ciltte kaşıntı oluşmaya başlar. Şeker hastalığınız varsa cilt bakımlarına özen göstermeniz gerekir.

Yaraların Yavaş İyileşmesi :Vücudunuzdaki küçük kesikler ya da yara izlerinin normalden daha uzun sürede iyileştiğini görebilirsiniz. Özellikle ayaktaki yaralar çabuk iyileşmez. Ayak bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekir.

Cilt Lekeleri : Cildinizde kaşıntıya bağlı kuruluk ve yaraların geç iyileşmesi ile lekeler oluşabilir. Boyun, çene ve koltuk altında koyu lekeler oluşabilir.

El ve Ayaklardan Karıncalanma Hissi : Ellerde veya ayaklarda (veya parmaklarda veya ayak parmaklarında) uyuşma, karıncalanma veya ağrı şeker hastalığının bir diğer yaygın işaretidir. Bunun nedeni ise şeker hastalığının dolaşım bozukluklarına yol açmasıdır.

(Visited 14 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 4 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.