Şeker Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler

Şeker hastalığına yol açan sebepleri şöyle sıralayabiliriz.

* Her geçen gün biraz daha hareketsiz yaşama tarzının yaygınlaşması,

* Hazır gıdaların tüketiminin sürekli artması, fast food alışkanlıkları,

* Genetik faktörler,

* Düzensiz  beslenme  öğünlerin zamanlarının sarkması,

* Stres, sigara ve alkol tüketimi gibi.

Tedavi edilmediği takdirde  yaşamı olumsuz etkileyen ciddi sağlık sorunlarına yol açar, bu  hastalık sürekli olarak devam edecek olursa organlarımızda (sinir , göz , kalp, böbrek gibi ) ciddi bozukluklar meydana gelebilir.

Gelelim makalemizin konusuna. Şeker hastalığına ne iyi gelir, şekeri ne düşürür, şeker hastalığına iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Şeker Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler

Elma: Kalorisi düşük, lif içeriği yüksek bu meyve tok hissettirmekle kalmıyor aynı zamanda içerdiği çözünür liflerle de kötü huylu kolesterolün düşmesine yardımcı oluyor. . Günde en az bir elma tüketimi  %28 oranında diyabete yakalanmayı önlemektedir

Avokado: Sindirim hızını yavaşlatarak kan şekerinin daha yavaş yükselip daha yavaş düşmesine yardımcı. İçerdiği sağlıklı yağlar ise insülin direncini azaltmak konusunda destek oluyor. Salatalara doğrayabilir, rendeleyip sandviçlerinizin arasına sürebilirsiniz.

seker-hastaligi3Arpa: Sofralarımızda çok alışkın olmadığımız bir tahıl olan arpa, pirince göre kan şekerini %70 daha yavaş yükseltiyor. İçerdiği lifler ve zengin B vitamini içeriği de cabası. Çorbalara eklenebilir veya salatalara katılabilir.

Fasulye: Bitkisel lif ve protein içeriği ile haftada en az iki kere sofrada yer almalıdır. Kuru fasulye yerine nohut ve yeşil mercimekte tercih edilebilir. Konserve olanlara tuz içeriği açısından dikkat edilmelidir. Gaz yapıcı ögelerin ayrılması için bir gece önceden suda bekletilmeli ve bu su yıkanmalıdır. Pişirme suyu ise B vitamini açısından zengin olduğundan dökülmemelidir.

Yağsız kırmızı et: Öğünlerde az miktarda tüketilmesi kan şekerinin daha dengeli yükselmesine yardımcı olur. Izgara, haşlama veya fırında tüketilmelidir.

Kırmızı meyveler: Böğürtlen, yaban mersini, kiraz gibi koyu kızıl-mavi renklere sahip olan meyvelerin antioksidandır. Bu tür meyveler yaşlanmayı geciktirir, kan şekerini dengeler.

Brokoli: C vitamini ve antioksidanlardan zengin bu sebze aynı zamanda kan şekerini ayarlayan hormon olan insülinin etkinliğini arttıran krom mineralinden de zengindir. Tadını sevmeyenlerin çorbalara ilave etmesi mümkün. Fakat en sağlıklı hali buharda pişirilmiş şeklidir.

Yumurta: Anne sütünden sonra en kıymetli protein kaynağı olan yumurta, içerdiği doymamış yağ asitleri sebebi ile sanıldığının aksine kolesterolü yükseltmez. Bu nedenle kahvaltılarda, çorbalarda, salatalarda yer verilebilir. Günde 1 yumurta tüketmenin sağlığa olumsuz bir etkisi yoktur.

Balık: Şeker hastaları aynı zamanda kalp hastası olma adayıdır. Balık içerdiği omega-3 yağ asitleri ile kalp damar sağlığını korumaya yardımcıdır. Ayrıca A vitamininden zengin olan balık görme fonksiyonları açısından da önem taşır.

Tarçın: Yapılan bilimsel çalışmalar tarçının kan şekerini dengeleyici etkisi olduğunu göstermiştir. Yine bilimsel çalışma sonuçlarına göre günde 3 silme tatlı kaşığı toz tarçından daha fazlasının tüketilmesi kolesterol seviyelerini olumsuz etkileyebilir. Şeker hastalarının beslenme planında yer alabilir fakat sınırsız kullanılmamalıdır.

(Visited 65 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 16 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.