Şeker Hastalığına Ne İyi Gelir?

Şeker hastalığı diğer adı ile diyabet, enerji kaynağı olarak alınan şekerin vücut tarafından kullanılamaması nedeniyle ve şekerin kanda birikmesi sonucunda olan bir hastalıktır.

Sık sık idrara çıkma, aşırı susama, görmede bulanıklaşma, açlık krizleri, tatlı yeme krizleri, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma isteği, tansiyon sıkıntıları, şeker hastalığının ciddiye alınması gereken önemli belirtileridir. 

Bu sağlık problemlerini yaşayan kişilerin çok dikkat etmesi gerekir. Çünkü; kanda çok biriken şeker, başta damarlar olmak üzere vücudun her bölgesine zarar verebilmektedir. Bu zararlar; kalp ve damar hastalıklarına, tansiyon hastalığına, böbrek hastalığına, beyin ve sinir hastalıklarına, karaciğer hastalıklarına, görme bozukluklarına, obeziteye ve daha birçok hastalığa neden olmaktadır.

Peki; bu kadar önemli ve ciddi olan şeker hastalığına iyi gelir?  Şeker hastaları neler yemeli? Şimdi bu gıdaları sizlere şöyle aktaralım.

Şeker Hastalığına İyi Gelen Gıdalar

sarimsak2Sarımsak : Sarımsak, kan şekerini düşürür ve pankreastan insülin salınımını arttırır. Bu nedenle özellikle şeker hastalarına günde 3 diş çiğ sarımsak tüketmeleri önerilir.

Fasulye : Glisemik indeksi en düşük sebzedir. Bu nedenle fasulye yenildiğinde kan şekeri yükselmez hatta şekeri dengede bile tutar. Bu nedenle fasulye şeker hastaları için en önemli besin maddelerinden biridir.

Süt : Sütte bulunan yağ asitleri kan şekerini düşürücü etkiye sahiptir. Her sabah ve akşam içilen bir bardak süt, kan şekerini düşürmekte en iyi yardımcıdır.

Tarçın : Tarçın, şekeri düşürdüğü gibi insülin salınımını arttırır. Şeker hastalarına doğal bir ilaç gibidir. Genelde kabuklu tarçını demlediğiniz çaya katarsanız, ihtiyacınız kadarını alırsınız.

Çay : Yapılan araştırmalar sonucunda siyah çayın kan şekerini düşürdüğü ortaya çıkmıştır. Ancak, günde 3 fincan siyah çay tüketmek gereklidir.

Yer fıstığı : Yer fıstığı; kan şekerine karşı etkilidir. Özellikle yer fıstığı ezmesi, kan şekerini düşürücü etkiye sahiptir. Bu tabi ki kaşık kaşık yiyeceksiniz anlamına gelmiyor. 1 çorba kaşığı yer fıstığı ezmesi 1 gün için yeterli olacaktır.

enginar3Enginar : Kanda bulunan şekerin yükselmesini önlediği gibi dengede de tutar. Bu nedenle enginar, şeker hastalarının mutfağında olmalıdır. Ayrıca kansere karşı da korunmaya yardımcı olur.

Omega 3 yağ asitleri : Özellikle şeker hastalığı nedeniyle oluşabilecek kalp ve damar rahatsızlıklarını engellemek için önemlidir. Bu esansiyel yağ asitleri vücut tarafından üretilmediği için tüketilen gıdalar yoluyla alınmalıdır. Keten tohumu ve ceviz dışında tuzlu su balıkları yiyerek yeterli miktarda omega 3 yağ asidi alabilirsiniz.

Tahıllar : İşlenmemiş kepekli tahılların glisemik indeksi düşüktür ve vücut tarafından işlenmesi zamana yayılarak kan şekerinde ani dalgalanmalara yol açmadan enerjiye dönüştürülür. Kepekli makarna, tam tahıllı çavdar ekmeği ve kepekli tahıllar kan şekerini sabit tutarken yüksek glisemik indekse sahip olan rafine edilmiş tahıllar kan şekerinde ani yükselmelere neden olabilir.

(Visited 109 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 8 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.