Şiş Gözlerden Kurtulmanızı Sağlayan Öneriler

Göz kapakları neden şişer? Öncelikle bu konuya değinmek isteriz.

Göz kapakları, geç yatmak, az ya da fazla uyumak, yüz üstü yatmak, alçak yastıkta yatmak, makyajlı yatmak, çok tuzlu yemek, alkol almak gibi çevresel nedenler ile şişebilir.

Ancak,  endokrin problemleri, böbrek problemleri, vücutta ödem yapan tiroid hastalıkları, diyabet, insülin direnci, sinüzit ve alerjik hastalıklar da göz kapaklarının şişmesine neden olabilir.

Öncelikle; göz kapaklarının şişmesine neden olan hastalık var ise onun tedavi edilmesi gerekir.

Eğer; bir rahatsızlık yok ise, uyku düzenine dikkat etmek, yastığı yükseltmek, yüzü koyun ve makyajı temizlemeden yatmamak, tuzu azaltmak, alkolü kesmek, bol su içmek, parmaklarımızla içten dışa doğru

nazik bir şekilde (ödemi dağıtmak içi) kısa süreli küçük masajlar yapmak, ılık-soğuk arası su ile göz kapaklarını yıkamak ( kan dolaşımı hızlandırmak için) göz kapağı şişliklerini gidermek için alınacak önlemler olabilir.

Ama acilen göz kapaklarındaki şişlikleri gidermek istiyorsanız; şimdi size vereceğimiz yöntemler ile göz kapaklarındaki şişlikleri giderebilirsiniz.

İşte; kısa bir sürede şiş göz kapaklarından kurtulmanızı sağlayacak yöntemler :

Havlu ile soğuk kompres : Küçük bir havluyu ıslatın, sıkın ve sonrada 10 dakikalığına buzluğa ya da derin dondurucuya koyun. Sonra gözlerinizi kapatıp, bu havluyu, göz kapaklarınızın üzerine yayın. Göz çevrenizdeki damarlar soğuğun etkisi ile kasılırken, birkaç dakika içinde şişkinliği alıp götürecektir.

cay-posetiSoğuk kaşık tedavisi : 5-6 metal kaşığı buzdolabına koyun ve 5-10 dakika bekletin. Sonra, bu soğuk kaşıkları alın ve yuvarlak kısmını göz kapaklarınızın üzerinde birkaç dakika bekletin. Kaşık ısınınca soğuk olanla değiştirin. Bu, gözlerinizin rahatlamasını ve göz altı morluklarınızın azalmasını sağlayacaktır.

Çay poşetleri : Kaynar suda önce demlediğiniz sonra ılık hale getirdiğiniz nemli çay poşetlerini gözlerinizin üzerine yerleştirin ve üzerine yumuşak bir bez kapayın. Birkaç dakika sonra gözlerinizin şişkinliği inecektir.

Salatalık dilimleri : Bir salatalığı alın ve kalın dilimler halinde kesin. Salatalık dilimlerini 10 dakika buzdolabında beklettikten sonra, göz kapaklarınızı kapatın ve gözlerinizin üzerine koyun. Salatalıklar ısınınca gözlerinizin üzerinden alın ve bunu günde birkaç kere tekrarlayın.

Patates rendesi : Patatesteki nişasta, iltihap sökücü özelliğe sahiptir ve şiş gözleri indirir. Orta boy bir patatesi alın, kabuğunu soyun, yıkayın ve sonra iyice kurutun. Patatesi rendeleyin ve bir tülbente koyup bağlayın. Göz kapaklarınızın üzerine, birkaç dakika boyunca, bu bezi yerleştirin. gözünüzdeki şişkinlik azalana kadar bunu birkaç defa tekrarlayın.

Yumurta akı : 1 ya da 2 yumurtanın akını sertleşinceye kadar karıştırın, daha sonra yumuşak bir kumaş yardımı ile gözlerinizin altına yayın. Gözlerinizin altındaki deriniz çok daha gergin olacak ve daha az şiş görünecektir.

Şiş gözlerden kurtulmanın en kolay yolu, bol bol su içmektir. Günde en az 8-10 bardak su içmelisiniz. Aksi taktirde vücudunuz ihtiyacı olan suyu alamaz ve göz kapaklarınız da dahil, vücudunuzun belli bölgeleri şişer. Ayrıca, gün içinde gazlı içecekler, kahve ve şekerli içecekler içmemeye özen göstermelisiniz.

 

 

 

(Visited 55 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 10 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.