Siyah Nokta Oluşumu Nasıl Önlenir?

Siyah noktalar, cilt gözeneklerini tıkayan yağ veya ölü hücre birikintileri olduğundan, her yaşta ortaya çıkabilir. Bu tıkanmış gözenekler, çevre kirliliği yüzünden siyah bir renk alarak siyah nokta veya sivilce oluşumuna sebep olur.

Görüntüyü bozan, güzelliğe gölge düşüren bu siyah noktaların oluşumunu önlemek için, uygulayabileceğiniz yöntemler  neler? Bunlara bir göz atalım dedik.

Yüzünüzü Yıkayın :

Yüzünüzde siyah noktaların oluşmasını engellemenin en etkili ve kolay yolu, yüzünüzü her gün ılık su ve iyi bir antibakteriyel sabun ile yıkamaktır. Yüzünüzde siyah nokta oluşumuna yol açabilecek tüm bakterileri temizlemek için, spor yapıp terledikten sonra ılık bir duş almanız gerektiğini de unutmayın.

Makyajınızı Temizleyin :

Kullandığınız tüm makyaj malzemeleri, kremler, güneş koruyucular, bronzlaştırıcılar ve losyonlar gözeneklerin tıkanmasına ve dolayısıyla o sinir bozucu siyah noktaların oluşmasına yol açabilir. Bu yüzden, yatmadan önce yüzünüzü iyice temizlemeli ve makyajınızı silmek için özel bir krem kullanmalısınız.

makyaj-temizlemeYukarıda bahsettiğimiz gibi, yüzünüzü antibakteriyel bir sabunla güzelce yıkamalısınız. Yüzünüzü temizlemek için ayrıca özel bir losyon da kullanabilirsiniz. Losyonu, temiz bir bezle veya bir parça pamukla daireler şeklinde nazikçe yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Güneş Kremi Kullanın :

Siyah noktaların oluşumunda etkin rol oynayan güneş ışınlarının vücuda yaydığı zararları önlemek için, yaz kış güneş kremi kullanılmalı. Güneş kremi, cilt için koruyucu kalkan görevi görecek, güneş ışınlarının uzun temasına engel olacaktır. Sonuçta, cilt kendini koruma ihtiyacı duymayacağı için melanin maddesinin salgılanması azalacaktır. Bu nedenle güneş kremi kullanımı ciddi anlamda olumlu sonuçlar verecektir.

C Vitamini Tüketimini Artırın :

C Vitamininin fazla tüketilmesi, vücudun melanin salgılama oranını düşürecektir. Bu durum, yani, fazla melanin salgısının siyah noktaya neden olma olasılığı da en aza düşecektir. C Vitaminini doğal yollardan almak için, portakal, limon, mandalina, çilek gibi meyveleri tüketmeye özen göstermelisiniz.

E Vitamini Desteği Alın :

E Vitamini cilt için çok faydalıdır. Göz altı bakımında da kullanılan E Vitamini direkt olarak cilde uygulandığında, içeriğindeki antioksidanların etkisiyle leke ve siyah nokta oluşumunu en aza indirmektedir. E Vitaminini kapsül şeklinde de alabilirsiniz. Kapsülü açtıktan sonra lekenin ve siyah noktaların olduğu bölgeye parmaklarınızla direkt uygulayabilirsiniz.

(Visited 129 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 7 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.