Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Siyah noktanın bilimsel olarak ismi komedon dur. En sık rastlanan cilt problemidir.

Cildin üst tabakasının hemen altında yer alan yağ ve biriken kir tabakasının birbirleriyle temasa geçmesi ile oluşur. Başka bir ifadeyle siyah noktalar, oksitlenmiş kir ve ölü hücrelerin ciltteki gözenekleri tıkaması sonucu meydana gelmektedir. Oluşan bu siyah noktaların kesinlikle temizlenmesi gereklidir. Temizlenmediği takdirde siyah nokta kısa sürede sivilceye dönüşür.

Bir cilt problemi olan siyah noktalar cildin sağlıksız, cansız ve mat görünmesine yol açmaktadır. Siyah noktalar genel olarak, bazı kozmetik ürünlerin sık kullanılması, cildin yeterince temizlenmemesi durumunda ortaya çıkmaktadır.

Siyah noktalar görüldüğü anda temizlenmeli, tıkanan kanallar açılmalıdır. Bunun için etkisine göre günlük veya haftalık peelingler uygulanabilir. Kesinlikle tırnakla müdahale edilmemeli, sıkılmamalıdır.

Siyah Noktalar için Ev Tedavileri

Buhar Banyosu Uygulanışı :
Buhar banyosu, siyah noktalar için kolay ve etkili bir tedavidir. Bunun için bir kabın içinde bir miktar su kaynatın. Kaynayan suyun üzerine eğilip üzerinize havlu alın. Böylece su buharı cilde etki edecektir. Buhar, tıkanan gözenekleri genişletir ve temizlenmesini kolaylaştırır.

siyahAncak; temizlerken kesinlikle elle müdahale etmemelisiniz. Kulak çöpü işinize yarayacaktır. Buhar banyosundan sonra bir tane klasik enjektör edinin ve iğnesini çıkartın. Siyah noktanın tam üzerine iğnesiz enjektörü bastırın. Siyah noktalar kolaylıkla enjektörün içerisine dolacaktır. Sonrasında mutlaka iyi bir temizleme ürünü ile cildi temizleyip yıkayın. Ve yine temiz bir havlu ile kurulayın. Ardından nem dengesi sağlayan bir kremi cildinize sürebilirsiniz.

Yoğurt ve Limon Kürü Uygulanışı :
Bitkisel çözümler her zaman iyi bir alternatiftir. Derin bir kase içerisine biraz yoğurt koyun ve üstüne limon sıkın. Kaşıkla bir miktar karıştırın. Karışımı gözler çevresi hariç tüm cilde uygulayın. 20 dakika kadar bekleyin. Karışım cildinizde kurumuş hale gelecektir. Sonrasında ılık bir suyla iyice durulayın.

Elma Sirkesi Uygulanışı :
Yine bir kasenin içine bir miktar su ve elma sirkesini koyun ve iyice karıştırın. Yüzünüze bu karışımı pamuk yardımı ile uygulayın. Sonrasında da ılık bir suyla hafifçe yıkayın. Elma sirkesi içinde bulunan maddelerinin etkisi ile sivilceye neden olacak mikropları öldürür.

(Visited 41 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 11 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.