Siyah Noktalardan Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Siyah noktalar her ciltte görülebilir, ancak, daha çok yağlı cilt sorunudur. Cilt yüzeyinde bulunan fazla yağ düzenli olarak temizlenmez ise bu yağ gözeneklerde birikmeye başlar. Gözenek tamamen dolduğunda ise siyah nokta gözle görülür hale gelir.

Bu noktalarının bazılarının siyah, bazılarının beyaz olmasının nedeni ise, gözeneğin kapalı olup, olmamasıdır. Eğer gözenek açıkça yani biriken yağ hava ile temas ediyorsa oksitlenme nedeniyle siyah nokta, gözenek kapalıysa beyaz noktalar oluşur.

Siyah noktaların kötü bir görüntü dışında başka olumsuz yönleri de vardır. Örneğin, siyah noktaların bulunduğu bölgelerde daha sık sivilce görülür. Tıkalı gözenekler bakterilerin birikmesi için uygun bir ortamdır. Biriken bakteriler bir süre sonra iltihaba yol açar. Bu nedenle, siyah noktalar, sivilcelerin ilk aşamasıdır.

Peki; sivilcelerin ilk aşaması olan siyah noktalardan nasıl korunabiliriz. Bu konuya değinmek istiyoruz.

Siyah Noktalardan Korunmak için;

* Kimyasal madde içeren ve cildi kurutan sabunlar, yüz yıkama jelleri cildin daha fazla yağ üretmesine neden olur. Bu tip temizleyiciler yerine yumuşatıcı etkili doğal sabunlar kullanılmalı.

* Hiç sabun kullanmak istemiyorsanız %100 saf gül suyu kullanın.

* Yüzünüze alkol içeren hiçbir kozmetik ürünü sürmeyin.

* Mümkün olduğunca az makyaj yapmaya çalışın. Cildiniz yağlı ve bu yağdan tıkanan gözenekler nedeniyle siyah nokta sorunu yaşıyorsanız bir de makyajla daha fazla gözeneği tıkamayın. Mecbur olmadıkça makyaj yapmayın. Eve geldiğinizde makyajınızı mutlaka temizleyin. Kesinlikle makyajla yatmayın.

makyaj* Cildin hijyenini sağlamak için kendinize özel bir havlu kullanın ve havlunuzu 2-3 günde bir değiştirin. Aslında pamuklu havlu yerine, kağıt havlular kullanabilirsiniz. Makyaj malzemelerini paylaşmayın ve yastık kılıfınızı 3-4 günde bir değiştirin.

* Yüzünüzü yıkamak için, cildi temizleyen ve pH dengesini sağlayan sirkeli su kullanabilirsiniz. 1 ölçek sirkeyi 3 ölçek su ile karıştırın ve yüzünüzü bu suyla yıkayın. Bu karışımı yatmadan önce ve sabah kalktığınızda fazla yağı temizlemek için kullanabilirsiniz.

* Karbonat, kil, cilt üzerindeki fazla yağın alınmasında ve gözeneklerin temizlenmesinde oldukça etkili ürünlerdir. Karbonat maskesini cildinizi çok kurutmamak kaydıyla haftada 2 kez yapabilirsiniz. 1 yemek kaşığı karbonatı suyla karıştırıp yüzünüze sürün ve 10 dakika bekletip bol su ile yıkayın. Yüzünüzü kuruladıktan sonra nemlendirici sürün.

* Peeling etkili meyve maskelerini düzenli olarak kullanarak cildinizi ölü cilt hücrelerinden arındırın. Çilek, ananas, muz, portakal veya greyfurt gibi asitli meyvelerle evde peeling maskeleri hazırlayabilirsiniz.

* Cildiniz aşırı yağlı ise, çantanızda ıslak makyaj temizleme mendili taşıyın. Bu mendiller gün içinde fazla yağı almak için oldukça kullanışlı.

makyaj1* Siyah noktaları temizlerken hijyeni elden bırakmayın. Temizleme işlemini bol buharlı bir banyo sonrasında yapmak gözenekler açıldığı için daha kolaydır. Ellerinize medikal eldivenler takarak bakterilerin cilde temasını engelleyebilirsiniz.

* Siyah noktaları temizlerken cildin tahriş olmaması ve kızarıp morarmaması için cildinize fazla baskı yapmayın.

* Gözenekleri temizledikten sonra, sitemizde yer alan, “Siyah noktaları geçiren maske tarifleri” makalemizde anlattığımız maskelerden birini uygulayabilirsiniz.

* Cildinizi yıkadıktan sonra gözeneklerin kapanması için buz kompresi yapabilir veya yüzünüzü bol soğuk suyla yıkayabilirsiniz.

(Visited 70 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 6 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.