Siyah Noktalardan Kurtulmanın Yolları

Siyah noktalar, hormonlar ve yenilen gıdalar ile alakalı, deri altı yağ tabakalarının iltihaplanması sonucu oluşan cilt sorunudur. Siyah noktalar genel olarak hep sivilceye dönmektedir. Bundan dolayı siyah noktanın sivilceye dönmesine izin vermeden ciltten arındırılmalıdır.

Melanin açıdan zengin olan koyu tenli ciltlerin ana problemi renk hücrelerinin düzensiz dağılımıdır. Cildi tahriş eden veya yaralayan her şey siyah nokta veya lekelere sebep olan melanositileri uyarır. Koyu renkli ciltler hassas ve daha çabuk tepki veren cilt olmasına karşın açık tenlere göre de geç kırışmaktadır. Ciltte siyah nokta veya akne gibi problemler olduğunda asla ciltle oynanmamalıdır.

Siyah noktalardan kurtulmak için en pratik yollardan biri çene, burun ve alın için eczanelerde satılan cilt bantlarıdır. Eğer bant ile siyah noktaları arındırmak istiyorsanız, öncelikler cildinizi hafif bir şekilde nemlendirmeniz gereklidir. Daha sonra siyah noktaların yoğun olduğu bölgeye bantları yapıştırın ve kısa bir süre bekleyip çekin. İlk aşamada gözenekler içindeki birikmiş olan kir banda yapışıp cildi arındırır. İkinci aşamada cilt antibakteriyel bir mendil ile temizlenmeli ve cilt ılık su ile durulanmalıdır.

Siyah noktalardan kurtulmak için, ilk olarak ciltte gözenekler açılmalıdır. Bunun için buhar banyosu da doğru bir seçenektir. Sıcak su ile dolu bir kaba başınıza havlu örtüp cildinizi yaklaştırın. 10-15 dakika kadar bu şekilde beklenmeli ve bırakılmalıdır. Bu şekilde cilt yüzeyinde gözenekler açılmış olacaktır. Bu yöntem cilde zarar vermeden siyah noktalardan arınmanıza yardımcı olmaktadır.

Ciltte oluşan siyah noktalar genel olarak herkes tarafından sıkma yöntemi ile çıkarılmaktadır. Ancak bu yöntem doğru bir tercih değildir. Çünkü ciltte hasarlar bırakabilecek bir yöntemdir.

kahveBunun yerine siyah noktalı bölgeye önce buhar banyosu uygulanıp daha sonra temiz nemli bir bez yardımıyla küçük sıkma hareketleriyle temizleme işlemi yapılmalıdır.

Siyah noktalardan kurtulmak için, bir diğer yöntem ise peeling uygulamaktır.

Bir peeling tarifi verecek olursak;

* 1 çay kaşığı Türk kahvesi,
* 1 çay kaşığı toz şeker,
* 1 çay kaşığı bal.
Bu malzemeleri karıştırın ve karışımı cildinize sürüp çok bastırmadan ovalayın. Bu sayede ciltteki ölü derilerden arınmış olacaksınız. Bu yöntem haftada 1-2 defa uygulanmalı fazlası uygulanmamalıdır. Peeling uygulanan cildi nemlendirici ile yumuşatmayı unutmayın.

Cilt temizliğinde, elma sirkesi, yeşil çay, maden suyu, gül suyu gibi, cilt dostu ürünler ile cildinizi temizlemeniz tavsiye edilir. Çünkü, bu şekilde gözenekler kapanacak ve ciltte tekrar siyah nokta oluşacaktır. Hafta da 1-2 defa peeling uygulamak, sonrasında cildi tonikle temizlemek ve bakım maskesi yapmak, siyah noktaların tekrar oluşmasını engelleyecektir.

Siyah noktalardan kurtulmanın bir diğer yöntemi de cildi düzenli temizlemenin yanı sıra yağlı gıdalardan uzak durup bol bol su içmek olmalıdır.

Şimdi; cildi siyah noktalardan arındıran bakım maskesi tarifleri vermek istiyoruz.

Cildi Siyah Noktalardan Arındıran Bakım Maskeleri: 

domatesDomates maskesi: Bu maske ciltteki fazla yağları almaktadır. Aynı zamanda sivilce, siyah nokta oluşmasını engelleyen ve yok eden bir yöntemdir. Öncelikle domatesi rendeleyin ve cildinize masaj yaparak sürün. Maskeyi 10-15 dakika kadar bekletin ve ılık su ile cildinizi yıkayın.

Limon sulu yoğurt maskesi: 3 yemek kaşığı yoğurt içerisine, 1 limonun suyu ilave edilir ve karıştırılır. Daha sonra bu karışımı masaj yaparak cildinize sürün. 15 dakika bekletin ve ılık su ile cildinizi yıkayın. Haftada bir defa yapılması gereken bu maske, siyah noktanın yok edilmesinde çok etkili bir uygulamadır.

Yulaf ezmesi maskesi: Cildi derinlemesine temizleyen ideal bir yöntemdir. Öncelikle yulaflar pişirilmeli ve kıvamına geldikten sonra başka kapta iyice ezilmelidir. Uygulama yapmadan önce cildinizi ılık su ile temizleyin ve maskeyi öyle cildinize sürün. Maskeyi ciltte 15-20 dakika kadar bekletin ve ılık su ile cildinizi yıkayıp daha sonra kurulayın.

(Visited 56 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 5 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.